Bosnia şi Herzegovina, mai aproape de UE. Statul balcanic devine ţară candidată, asemenea Ucrainei şi Moldovei

14 Dec. 2022, 05:05
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Dec. 2022, 05:05 // Actual //  bani.md

Ţările UE au convenit marţi să acorde Bosniei şi Herţegovinei statutul de ţară candidată, o etapă importantă pe drumul lung către aderarea la blocul comunitar.

Se aşteaptă ca această decizie să fie formalizată joi, când liderii UE se vor reuni la Bruxelles pentru summitul Consiliului European.

Bosnia şi Herţegovina şi-a depus cererea de aderare la UE în 2016, dar candidatura sa a rămas în urmă pe fondul problemelor legate de extindere, care a blocat aspiraţiile Uniunii în întreaga regiune a Balcanilor de Vest, informează POLITICO.

Însă războiul Rusiei din Ucraina a revigorat dorinţa UE de a se extinde în regiune În iunie, liderii UE au acordat Ucrainei şi Republicii Moldova statutul de ţară candidată. Iar Kosovo ar trebui să îşi prezinte oficial candidatura la UE săptămâna aceasta. Cu toate acestea, drumul până la aderarea efectivă la UE rămâne lung pentru toate ţările candidate.

“Sunt deosebit de mulţumit de recomandarea de a acorda Bosniei şi Herţegovinei statutul de candidat şi de recunoaşterea eforturilor de reformă ale Ucrainei în vremuri atât de dificile”, a declarat Mikuláš Bek, ministrul ceh pentru afaceri europene, după întâlnirea de marţi cu colegii săi din UE.

Bek a declarat că miniştrii vor reexamina în primăvara anului viitor, după ce vor primi o evaluare actualizată din partea Comisiei Europene, candidaturile la UE pentru Ucraina şi Moldova, precum şi pentru Georgia, care nu a reuşit să obţină statutul de candidat la începutul acestui an.

Realitatea Live

17 Sept. 2025, 15:13
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Sept. 2025, 15:13 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Crama Mircești, vinăria de familie, a ajuns în doar câțiva ani să fie prezentă în restaurante și vinoteci exclusiviste din întreaga Europă. Afacerea este deținută în cote egale de Veronica Godea, fiica milionarului în imobiliare Viorel Godea (deține una dintre companiile de top de construcții Lagmar n.a), și de enologul Arcadie Foșnea, cel care a pus bazele proiectului și a transformat tradiția locală într-un brand de vinuri premium.

Crama are în gestiune 18 hectare de viță-de-vie și s-a impus pe piața europeană datorită calității și rarității vinurilor sale. „Suntem prezenți în România, Austria, Germania, Danemarca, Belgia, Olanda, Portugalia, Polonia și chiar în China. Cei mai mulți parteneri sunt vinoteci mici sau restaurante care caută produse rare, cu poveste”, a explicat Arcadie Foșnea, potrivit unui comunicat al Ministerului Economiei.

În ultimii cinci ani, vinăria și-a mărit de cinci ori producția de vin îmbuteliat, iar odată cu aceasta au crescut și exporturile. Astăzi, vinurile Cramei Mircești sunt tot mai apreciate de consumatorii din Europa și Asia, devenind un exemplu de succes pentru industria vitivinicolă din Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII