Cât va dura criza gazelor din Europa? Traderii au un răspuns

26 Dec. 2021, 13:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Dec. 2021, 13:45 // Actual //  bani.md

Preţurile la termen au devenit mai mult decât duble în ultima lună, iar traderii pariază că această criză fără precedent va dura până la începutul anului 2023. Gazele vor fi scumpe chiar şi la încălzirea vremii. Preţurile pentru vară au depăşit 100 de euro (113 dolari) pe megawatt-oră în această săptămână, cel mai mare nivel înregistrat vreodată.

Europa se confruntă cu o criză energetică, în condiţiile în care Rusia a redus livrările iar întreruperile nucleare din Franţa pun la grea încercare reţelele electrice în cele mai reci luni ale anului. Şi nu se întrevede nicio uşurare. Germania a declarat că Nord Stream 2, controversata conductă rusă, nu va fi aprobată în prima jumătate a anului 2022, o măsură care va menţine probabil aprovizionarea limitată în perioada verii, când Europa are nevoie de gaz pentru a umple depozitele de stocare.

Tensiunile geopolitice dintre Rusia şi Ucraina îi ţin, de asemenea, pe comercianţi pe muchie de cuţit, existând îngrijorări sporite cu privire la o posibilă invazie. La conferinţa sa de presă anuală de joi, preşedintele Vladimir Putin nu a menţionat direct ameninţarea unei acţiuni militare, dar a declarat că o extindere a Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord până la graniţele Rusiei este inacceptabilă.

În timp ce o flotilă de tancuri de gaz natural lichefiat se îndreaptă în prezent spre Europa, regiunea va rămâne la mila pieţelor globale pentru a se asigura că va continua să primească încărcături pe tot parcursul anului viitor.

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 14:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 14:01 // Actual //  Grîu Tatiana

Centrala de la Cuciurgan a primit licență pentru producerea energiei electrice pe o perioadă de șase luni. Decizia a fost adoptată printr-o hotărâre a Consiliului de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) din 13 ianuarie. Licența este valabilă în perioada 15 ianuarie – 14 iulie 2026.

Potrivit documentului, „se eliberează Societății pe Acțiuni de tip Închis ”Moldavskaia GRES” licența pentru producerea energiei electrice, pe un termen de șase luni”, cu respectarea condițiilor de licențiere prevăzute de cadrul normativ în vigoare.

Conform hotărârii ANRE, licența a fost eliberată în baza legislației privind energia electrică și a reglementărilor aplicabile regiunii transnistrene. Agenția își rezervă dreptul de a dispune încetarea valabilității licenței în cazul constatării unor neconformități sau a prezentării unor informații neveridice, iar Departamentul licențiere, monitorizare și control urmează să opereze modificările respective în registrul de licențiere.

În prezent, Centrala de la Cuciurgan produce energie electrică doar pentru regiunea transnistreană. Chișinăul nu mai procură energie electrică de la MGRES începând cu 1 ianuarie 2025, după ce contractul de achiziție nu a fost prelungit, pe fondul incertitudinilor privind livrările de gaze naturale către regiunea transnistreană.

Directorul general interimar al Energocom, Eugeniu Buzatu, a asigurat recent că autoritățile de la Chișinău nu vor reveni la energia electrică ieftină livrată anterior de Centrala Termoelectrică Moldovenească.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!