Câte active dețin băncile moldovenești

27 Sept. 2022, 16:47
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
27 Sept. 2022, 16:47 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

La data de 31 august 2022, băncile comerciale din Republica Moldova au raportat active în valoare totală de peste 123 de miliarde de lei, cu 3,7% mai mult față de sfârșitul anului 2021, arată datele Băncii Naționale a Moldovei.

1. Maib

Active în valoare de 39,7 miliarde de lei.

2. Moldindconbank

Active în valoare de 24,7 miliarde de lei.

3. OTP Bank

La data de 31 august 2022 au raportat active în valoare de 17,7 miliarde de lei.

4. Victoriabank

16,6 miliarde de lei

5. Procreditbank

5,5 miliarde de lei

6. Eximbank

4,5 miliarde de lei

7. Fincombank

4,4 miliarde de lei

8. BCR Chișinău

3 miliarde de lei

9. Energbank

2,9 miliarde de lei

10. Comertbank

2 miliarde de lei

11. Eurocreditbank

1,4 miliarde de lei

Realitatea Live

27 Nov. 2025, 11:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Nov. 2025, 11:14 // Actual //  bani.md

În inima orașului Chișinău, lângă Teatrul Național „Mihai Eminescu” și Sala cu Orgă, se află scuarul „Mihai Eminescu”. Zona a trecut printr-un proces amplu de reabilitare, după ce piața de tablouri care activa acolo anterior a fost strămutată pe strada Columna, lângă Parcul Catedralei și strada pietonală Eugen Doga.

Startul lucrărilor a fost dat în august 2020. În prima fază, au fost curățați copacii, înlăturat asfaltul vechi și demontate bordurile. Din zonă a fost scos și mobilierul urban care a fost înlocuit ulterior cu unul nou și modern. Proiectul a prevăzut remodelarea căilor de acces și a zonelor verzi, instalarea sistemului automatizat de irigare și a mobilierului urban, bănci, coșuri de gunoi și vaze de flori.

De asemenea, în zonă au fost montați stâlpi de iluminat ornamentali, care se disting prin designul lor inovativ și artistic, precum și boxe prin care sunt difuzate programe radiofonice teatralizate. Iar pentru securizarea zonei a fost instalat sistemul de monitorizare video.

În scuar, potrivit proiectului, au fost plantați copaci noi, inclusiv nouă molizi argintii şi 30 de tuia pitică, dar și specii decorative precum sorbul și ienupărul. Scuarul a fost inaugurat oficial în noiembrie 2020. La scurt timp după inaugurare, în parc au apărut mese de șah și o zonă dedicată distracției copiilor. Pentru siguranța micuților, au fost instalate plăci de cauciuc anti-traumă. De asemenea, a fost amenajată o bibliotecă mobilă, pentru ca iubitorii de lectură să poată răsfoi o carte în aer liber, când se află în trecere prin centrul orașului.

Un an mai târziu, un scuar a fost instalată sculptură Veronicăi Micle. Instalația din bronz este creația sculptorului Veaceslav Jiglițchi, Cetățean de Onoare a municipiului Chișinău.

Zona verde nu a mai fost niciodată atât de vie ca în prezent, fiind permanent modernizată. După reabilitare, scuarul a fost transformat într-un spațiu de agrement unic de acest fel din capitală.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII