CEO-ul Wizz Air, Jozsef Varadi: Ne place piața din Moldova, vedem cerere reală pentru serviciile noastre

09 Sept. 2025, 13:30
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Sept. 2025, 13:30 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania aeriană low-cost Wizz Air anunță o creștere a prezenței sale în Republica Moldova. CEO-ul și cofondatorul companiei, Jozsef Varadi, a declarat într-un interviu de la Rlive că Wizz Air va suplimenta flota locală cu aeronava numărul patru și cinci, ceea ce va permite o majorare a capacității de transport de la 1,8 milioane la 3 milioane de locuri anual – o creștere de 70%.

„Ne place piața din Moldova, ne plac consumatorii de aici și vedem o cerere reală pentru serviciile Wizz Air. Suntem o companie care reduce barierele de acces și creează oportunități pentru oameni să călătorească. Cred că putem aduce ceva atractiv pe această piață”, a subliniat Varadi.

Varadi a menționat că succesul Wizz Air se bazează pe tarifele accesibile, inovația tehnologică și operarea unei flote extrem de tinere. „Suntem una dintre cele mai inovatoare companii aeriene din lume. Investim constant în tehnologie și aeronave noi, ceea ce înseamnă costuri mai mici și siguranță mai mare pentru pasageri”, a precizat CEO-ul.

Întrebat despre perspectivele aviației low-cost, Varadi a afirmat că zborul nu mai este doar o necesitate, ci și o alegere de confort sau agrement. „Știu oameni care zboară doar pentru a lua cina într-un alt oraș și revin în aceeași seară. Low-costul face asta posibil. Pentru Moldova, acest lucru e esențial – pentru turism, pentru expunerea țării și pentru conectivitate”, a explicat el.

Referindu-se la politica de bagaje, Varadi a subliniat că echilibrul se bazează pe dimensiunile și greutatea aeronavelor. „Unii pasageri călătoresc doar cu un rucsac, alții își mută întreaga casă. Nu e corect să plătească la fel. Costul zborului este direct proporțional cu greutatea avionului. De aceea, politica noastră este cât mai democratică: fiecare plătește pentru ce adaugă”, a declarat șeful Wizz Air.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

25 Ian. 2026, 14:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Ian. 2026, 14:01 // Actual //  Ursu Victor

Austria a decis să înjumătățească TVA-ul deja redus la alimente și să diminueze cu o treime tarifele la electricitate, într-un efort de a limita una dintre cele mai ridicate rate ale inflației din zona euro, relatează Bloomberg.

Începând cu martie 2026, peste 400.000 de gospodării vor beneficia de prețuri mai mici la energie. Verbund, principalul producător și furnizor de electricitate din țară, va aplica reducerea atât pentru consumatorii casnici, cât și pentru companii.

Pentru o gospodărie cu un consum anual de 3.500 kWh, economiile vor depăși 200 de euro pe an, potrivit publicației The Local.

Măsurile vin după adoptarea, în decembrie 2025, a unei legislații care introduce o „garanție de reducere a prețurilor”, menită să asigure că scăderile de pe piața angro a energiei sunt transferate direct către consumatori.

Contextul energetic rămâne însă tensionat, după ce Rusia a întrerupt livrările de gaze către Austria în noiembrie 2024, fapt care a amplificat presiunile asupra prețurilor la energie.

Pe lângă măsurile de sprijin pentru populație, guvernul austriac pregătește stimulente consistente pentru sectorul industrial și tehnologic. Cancelarul Christian Stocker a anunțat alocarea a 2,6 miliarde de euro pentru domenii strategice precum inteligența artificială, calculul cuantic și fotonica.

Totodată, autoritățile intenționează să adopte o legislație care să permită circulația vehiculelor autonome pe drumurile publice, ca parte a eforturilor de modernizare a infrastructurii și de atragere a investițiilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!