Chișinăul se pregătește de șocuri pe piața energetică! Radu Marian priomite compesarea tarifelor

19 Dec. 2024, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Dec. 2024, 16:53 // Actual //  Ursu Victor

Deputatul PAS Radu Marian a declarat că guvernarea este pregătită să compenseze eventualele majorări ale tarifelor la energia electrică, în contextul unei posibile crize generate de situația din regiunea transnistreană. Acesta a subliniat că problema este legată de refuzul Gazprom de a livra gaz către regiune, în ciuda obligațiilor contractuale.

„Noi suntem gata să compensăm o eventuală majorare a tarifelor la electricitate. Vom vedea dacă acest scenariu se va materializa. Avem de unde să cumpărăm electricitate și putem livra gaze naturale contra cost în regiunea transnistreană”, a declarat Radu Marian.

În prezent, Centrala de la Cuciurgan, situată în regiunea transnistreană, acoperă aproximativ 50% din necesarul de energie electrică al malului drept al Nistrului. Totuși, o eventuală sistare a livrărilor de gaze rusești ar putea obliga Chișinăul să se reorienteze către piața din România, unde prețul mediu al unui MWh este de 188 euro.

În acest moment, consumatorii din sudul și centrul țării, deserviți de Premier Energy, achită 2,34 lei per kWh, în timp ce cei din nordul țării plătesc 2,81 lei per kWh. Majorarea prețurilor ar putea afecta semnificativ bugetele consumatorilor, însă autoritățile promit măsuri de sprijin pentru a reduce impactul asupra populației.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

10 Mart. 2025, 16:53
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
10 Mart. 2025, 16:53 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Guvernul britanic se pregătește să îl dea în judecată pe miliardarul rus Roman Abramovici, în încercarea de a debloca peste 2 miliarde de lire sterline rezultate din vânzarea clubului de fotbal Chelsea, pentru a le direcționa spre sprijinirea Ucrainei, scrie The Guardian.

Un oficial britanic a declarat că există un conflict fundamental între guvern și Abramovici în ceea ce privește destinația acestor fonduri. Deși nu s-a luat încă o decizie finală, autoritățile britanice doresc să preia controlul banilor pentru a continua finanțarea Ucrainei, în contextul în care Donald Trump a decis să înghețe ajutorul militar și să oprească schimbul de informații cu Kievul.

Abramovici, sub presiune din partea Londrei
Fostul patron al Chelsea a vândut clubul în 2022, pentru 2,5 miliarde de lire sterline, la presiunea guvernului britanic, după începerea războiului din Ucraina. În acel moment, Abramovici se afla deja sub sancțiuni și a primit licență specială pentru vânzare, cu condiția ca banii să fie folosiți pentru sprijinirea victimelor războiului.

În prezent, fondurile sunt blocate într-un cont bancar britanic, iar autoritățile lucrează la crearea unui fond independent care să le gestioneze. Însă guvernul britanic și Abramovici nu reușesc să ajungă la un consens: miniștrii insistă ca banii să fie folosiți exclusiv pentru Ucraina, în timp ce miliardarul rus susține că aceștia ar trebui distribuiți și în afara Ucrainei.

Pe lângă disputa privind aceste fonduri, Abramovici se confruntă și cu presiuni fiscale. La sfârșitul lunii ianuarie, au apărut informații că el ar putea datora până la 1 miliard de lire sterline autorităților fiscale britanice, din profiturile obținute prin investiții în fonduri speculative în ultimele două decenii.

Fondurile rusești înghețate – o problemă mai largă în Europa
Situația banilor lui Abramovici face parte dintr-o dispută mai amplă între țările europene, care nu au reușit să ajungă la un acord privind utilizarea celor 350 de miliarde de dolari din activele rusești înghețate în Europa.

Ministrul britanic de externe, David Lammy, susține confiscarea acestor active și utilizarea lor pentru ajutorarea Ucrainei sau achiziționarea de arme din SUA. Pe de altă parte, Franța și Germania se opun acestei măsuri, considerând că ar încălca principiul de drept internațional conform căruia activele suverane trebuie să rămână protejate. Trezoreria Marii Britanii împărtășește aceste preocupări, avertizând că o astfel de măsură ar putea descuraja investitorii să își plaseze banii în Marea Britanie.

Disputa asupra acestor fonduri subliniază diviziunile dintre aliații occidentali cu privire la politica față de Rusia și la modul în care pot fi utilizate sancțiunile financiare ca armă economică împotriva Kremlinului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
Discursul Preşedintei Maia Sandu la monumentul Maica Îndurerată, de Ziua Memoriei şi Recunoştinţei
Discursul Preşedintei Maia Sandu la monumentul Maica Îndurerată, de Ziua Memoriei şi Recunoştinţei
Versuri emoţionante recitate de un veteran la Marşul Memoriei şi Recunoştinţei
Versuri emoţionante recitate de un veteran la Marşul Memoriei şi Recunoştinţei
NO COMMENT | ZIUA MEMORIEI ŞI RECUNOŞTINŢEI 2025, ÎN IMAGINI
NO COMMENT | ZIUA MEMORIEI ŞI RECUNOŞTINŢEI 2025, ÎN IMAGINI
NO COMMENT | RĂZBOIUL CARE A ÎNSÂNGERAT APELE NISTRULUI
NO COMMENT | RĂZBOIUL CARE A ÎNSÂNGERAT APELE NISTRULUI
NO COMMENT | SCRIITORUL VLADIMIR BEŞLEAGĂ, PETRECUT PE ULTIMUL DRUM
NO COMMENT | SCRIITORUL VLADIMIR BEŞLEAGĂ, PETRECUT PE ULTIMUL DRUM
NO COMMENT | CEI 3 ANI DE AGRESIUNE A RUSIEI ÎN UCRAINA, ÎN IMAGINI
NO COMMENT | CEI 3 ANI DE AGRESIUNE A RUSIEI ÎN UCRAINA, ÎN IMAGINI