CineMADE in Romania: Filmul „Mia își ratează răzbunarea” de Bogdan Theodor Olteanu, la 21:00, la RLIVE TV

26 Aug. 2025, 14:24
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Aug. 2025, 14:24 // Actual //  bani.md

Pelicula „Mia își ratează răzbunarea” de Bogdan Theodor Olteanu este filmul din seria „CineMADE in România”, difuzat în exclusivitate de RLIVE TV începând cu 21:00.

Drama cu elemente de comedie relatează povestea unei tinere actrițe. Iubitul Miei trece de linia roșie și o pălmuiește, iar tânăra se întoarce acasă și își planifică răzbunarea. Are ideea de a înregistra o partidă de sex și de a o expedia fostului, dar trebuie să găsească bărbatul cu care să facă filmarea, iar asta devine mai complicat decât părea.

Din distribuție fac parte Maria Popistașu, Adrian Nicolae, Ana Maria Guran, Eva Odagiu și alții. Filmul a fost nominalizat pentru Goppo în 2022.

Filmul românesc „Mia își ratează răzbunarea” este difuzat în cadrul proiectului „CineMADE în România”. Cu intenția de a reflecta evoluția și diversitatea culturală și socială a României moderne, pe o piață dominată de producții din Rusia și SUA, RLIVE TV aduce duminică de duminică publicului din Republica Moldova filme românești contemporane. Abordarea va asigura prezentarea unui conținut inovator și relevant, diferit de filmele clasice românești, deja cunoscute și difuzate în țara noastră, dar și promovarea identității noastre culturale.

„Cinemade in Romania” își propune să îmbogățească experiența cinematografică ale telespectatorilor, promovând în același timp cultura și arta românească.

Realitatea Live

12 Ian. 2026, 18:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Ian. 2026, 18:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Costul investiției în linia electrică de înaltă tensiune Vulcănești–Chișinău va fi inclus în tariful la energia electrică, însă acest lucru nu trebuie interpretat ca o majorare imediată a facturilor, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei emisiuni la Radio Moldova.

Potrivit ministrului, vorbim despre o ajustare de aproximativ 5%, care reflectă exclusiv costul investiției în infrastructura energetică strategică. „Nu vorbim de majorări acum. Vorbim că costul liniei, costul de investiții, va fi reflectat în tarif. Vorbim de o ajustare de aproximativ 5%”, a explicat Junghietu.

El a subliniat că această ajustare înseamnă doar câțiva bănuți în plus față de tariful actual și că evoluția prețurilor pe piețele regionale poate compensa acest efect. „Dacă prețurile regionale, prețul mediu de achiziție, vor scădea, tarifele vor fi ajustate la o anumită perioadă”, a precizat ministrul.

Dorin Junghietu a reamintit că tarifele la energie nu sunt fixe și pot varia în funcție de costurile reale de achiziție. „Știm foarte bine că astă vară, în luna august, tarifele au fost ajustate în scădere. Ne aducem aminte. În vară, tarifele au fost reduse cu 40 și cu 50 de bani”, a spus ministrul.

Linia are o lungime totală de 157 km, traversează 35 de localități din opt raioane și leagă Stația Electrică Vulcănești 400 kV de Stația Electrică Chișinău 330 kV. Capacitatea de transport a liniei va ajunge până la 630 MVA, echivalentul a peste 50% din consumul de energie al țării în perioadele de vârf. Costul proiectului se ridică la circa 61 de milioane de euro.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!