Condiţiile păcii între Putin şi Prigojin. Liderul Wagner va pleaca şi va trăi în Belarus

25 Iun. 2023, 05:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Iun. 2023, 05:23 // Actual //  bani.md

Liderul Wagner se va muta în Belarus, transmite într-un comunicat Kremlinul.

Evgheni Prigojin se va muta în Belarus, în baza unui acord negociat de preşedintele belarus pentru a pune capăt revoltei armate de ieri împotriva conducerii militare a Rusiei, a transmis într-un comunicat Kremlinul.

Şeful Wagner şi luptătorii săi vor fi, de asemenea, feriți de urmărire penală în temeiul acordului, a adăugat acesta.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Alexander Lukaşenko s-a oferit să medieze, acordul cu preşedintele rus Vladimir Putin, pentru că îl cunoaşte personal pe Prigojin de aproximativ 20 de ani, transmite SkyNews.

Dimitry Peskov, purtătorul de cuvânt al lui Putin, susţine că mercenarii care vor să semneze contracte cu Ministerul Rus al Apărării nu vor fi urmăriţi penali în urma rebeliunii de sâmbătă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

12 Ian. 2026, 18:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Ian. 2026, 18:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Costul investiției în linia electrică de înaltă tensiune Vulcănești–Chișinău va fi inclus în tariful la energia electrică, însă acest lucru nu trebuie interpretat ca o majorare imediată a facturilor, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei emisiuni la Radio Moldova.

Potrivit ministrului, vorbim despre o ajustare de aproximativ 5%, care reflectă exclusiv costul investiției în infrastructura energetică strategică. „Nu vorbim de majorări acum. Vorbim că costul liniei, costul de investiții, va fi reflectat în tarif. Vorbim de o ajustare de aproximativ 5%”, a explicat Junghietu.

El a subliniat că această ajustare înseamnă doar câțiva bănuți în plus față de tariful actual și că evoluția prețurilor pe piețele regionale poate compensa acest efect. „Dacă prețurile regionale, prețul mediu de achiziție, vor scădea, tarifele vor fi ajustate la o anumită perioadă”, a precizat ministrul.

Dorin Junghietu a reamintit că tarifele la energie nu sunt fixe și pot varia în funcție de costurile reale de achiziție. „Știm foarte bine că astă vară, în luna august, tarifele au fost ajustate în scădere. Ne aducem aminte. În vară, tarifele au fost reduse cu 40 și cu 50 de bani”, a spus ministrul.

Linia are o lungime totală de 157 km, traversează 35 de localități din opt raioane și leagă Stația Electrică Vulcănești 400 kV de Stația Electrică Chișinău 330 kV. Capacitatea de transport a liniei va ajunge până la 630 MVA, echivalentul a peste 50% din consumul de energie al țării în perioadele de vârf. Costul proiectului se ridică la circa 61 de milioane de euro.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!