Conducerea BNM a efectuat o vizită de lucru la Londra. Octavian Armașu: Sectorul bancar s-a dovedit a fi rezistent

16 Nov. 2021, 14:48
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
16 Nov. 2021, 14:48 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei, Octavian Armașu, și prim-viceguvernatorul BNM, Vladimir Munteanu, au participat luni, 15 noiembrie 2021, la Ziua Pieței de Capital din Moldova organizată la sediul Bursei de Valori din Londra.

În cadrul vizitei, conducerea băncii centrale a subliniat rolul major ce revine autorităților, oamenilor de afaceri și investitorilor de a-și consolida eforturile pentru o viziune comună în dezvoltarea unui viitor sigur și durabil.

„Am implementat în ultimul timp o agendă de reforme foarte importantă, inclusiv programul FMI, iar aceste reforme au adus rezultate tangibile, care s-au soldat și cu atragerea de investitori internaționali – 90% din activele noastre bancare sunt deținute de investitori europeni. Băncile sunt bine capitalizate și bine guvernate. Reformele au sporit transparența și încrederea pentru clienți, inclusiv pentru deponenți (…) Sectorul bancar s-a dovedit a fi rezistent, mai ales în timpul recentei crize pandemice, și, de fapt, a oferit sprijinul necesar economiei”, a spus Octavian Armașu în deschiderea evenimentului.

Oficialul a afirmat că sistemul bancar din Moldova este aliniat la cele mai bune standarde internaționale şi europene, fiind implementate cerințele Basel III. „BNM, ca autoritate de reglementare și supraveghere, va depune în continuare eforturi ca realizările obținute cu greu în ultimii ani să fie protejate și îmbunătățite în mod constant. Dorim să avem în continuare un sector bancar puternic, adaptat erei digitale. În acest sens, BNM se angajează să promoveze dezvoltarea sectorului bancar în beneficiul cetățenilor și a modernizării Republicii Moldova”, a menționat guvernatorul BNM.

La rândul său, prim-viceguvernatorul BNM, Vladimir Munteanu, a făcut o prezentare în cadrul sesiunii „Moldova – privire de ansamblu asupra climatului macroeconomic și investițional”.

Evenimentul de la Londra a avut scopul de a promova oportunitățile de investiții în Moldova. Forumul a fost o platformă eficientă de interacțiune între reprezentanți guvernamentali, ai băncii centrale, ai companiilor publice și private din Moldova și ai instituțiilor financiare internaționale.

În cadrul vizitei la Londra, conducerea BNM a participat și la un târg de cariere pentru moldovenii stabiliți în Marea Britanie, la care au fost prezentate, între altele, oportunitățile de carieră la Banca Națională a Moldovei. Ulterior, conducerea BNM, alături de prim-ministrul Natalia Gavriliță, s-a întâlnit cu un grup de cetățeni moldoveni din diasporă.

Vizita în Marea Britanie a avut loc în perioada 15-16 noiembrie 2021.

Realitatea Live

16 Mai 2025, 16:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
16 Mai 2025, 16:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Administrația portuară a Siriei a semnat un memorandum cu gigantul logistic din Emiratele Arabe Unite, DP World, cel mai mare operator portuar din lume, pentru dezvoltarea portului Tartus, a anunțat televiziunea de stat siriană. Investiția planificată se ridică la 800 de milioane de dolari și vizează modernizarea terminalelor și serviciilor logistice, transformând Tartus într-un „nod cheie al comerțului regional și internațional”.

Acordul cu DP World vine după ce guvernul sirian a anulat parteneriatul anterior cu Rusia privind administrarea civilă a portului Tartus. În ianuarie, publicația Al-Watan relata că noul executiv de la Damasc a reziliat acordul semnat în 2019, care prevedea o concesiune pe 49 de ani. Conform directorului vamal din Tartus, Riad Joudi, portul era practic inactiv din cauza taxelor ridicate și a problemelor tehnice.

Acordul cu DP World mai prevede amenajarea de zone economice speciale și construcția de noi terminale și centre de tranzit în diverse regiuni ale Siriei.

Deocamdată, Rusia păstrează controlul asupra bazelor sale militare din Siria, iar autoritățile ruse au declarat că mențin contactul cu noua conducere siriană pentru toate „chestiunile de actualitate”. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a confirmat că dialogul cu Damascul continuă.

Aceasta nu este singura inițiativă a Siriei privind modernizarea infrastructurii portuare: la 1 mai, guvernul sirian a semnat un alt acord, în valoare de 230 de milioane de euro, cu compania franceză CMA CGM pentru exploatarea portului Latakia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO