Cresc fluxurile de metan american prin Moldova. Trei traderi au pariat pe gazul american 

25 Nov. 2025, 12:58
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Nov. 2025, 12:58 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Capacitatea de transport a gazelor naturale pe „Ruta 1” – coridorul care aduce gaze, inclusiv de origine americană, din Grecia, prin Bulgaria, România și Republica Moldova către Ucraina – a fost rezervată ieri, 24 noiembrie, la un nivel-record pentru luna decembrie 2025. Potrivit Ministerului Energiei, licitația a stabilit o rezervare totală de aproximativ 1,3 milioane metri cubi pe zi, dublu față de luna octombrie, când traderii au rezervat și utilizat 0,65 milioane m³/zi.

Ministerul precizează că interesul pentru această rută crește constant. Dacă în lunile de vară capacitatea era utilizată modest – între 0,15 și 0,4 milioane m³/zi – în ultimele luni numărul companiilor implicate s-a triplat. Trei traderi internaționali, toți membri ai organizației Energy Traders Europe, au rezervat capacitate pentru luna decembrie. În perioada estivală, produsul fusese utilizat de un singur trader, iar în lunile octombrie și noiembrie numărul acestora a crescut la trei.

Potrivit, Ministerului Energiei, creșterea rezervărilor confirmă atractivitatea strategică a „Rutei 1”, care permite livrări de gaze non-rusești spre piața ucraineană, inclusiv către depozitele de înmagazinare subterană.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

27 Feb. 2026, 14:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2026, 14:32 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța (APM) intenționează să acopere costurile preluării operatorului Portului Internațional Liber Giurgiulești — ICS Danube Logistics — prin atragerea de la acționari a 281,6 milioane de lei, potrivit unor surse din Ministerul Transporturilor citate de Profit.ro.

Operațiunea, care ar urma să fie discutată la sfârșitul lunii martie, prevede emiterea de noi acțiuni și majorarea capitalului social al companiei de la 323,3 milioane lei la 604,94 milioane lei.

APM este controlată de Ministerul Transporturilor din România (80%) și de Fondul Proprietatea (20%).

Potrivit datelor prezentate anterior, APM a depus o ofertă angajantă de aproximativ 62 milioane de dolari pentru achiziția ICS Danube Logistics, companie al cărei acționar unic este Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

Pe lângă prețul de preluare, compania românească și-a asumat prin ofertă investiții suplimentare de minimum 28 milioane de dolari în dezvoltarea Portului Giurgiulești.

La un curs de 4,32 lei/dolar, infuzia totală de capital planificată la APM ar ajunge la circa 65,2 milioane de dolari, dacă acționarii vor subscrie integral noile acțiuni.

Procesul de achiziție nu este însă lipsit de controverse. La mijlocul anului trecut, Fondul Proprietatea a cerut în instanță anularea deciziei acționarilor APM din 19 iunie 2025, prin care era aprobată achiziția integrală a portului Giurgiulești.

Dosarul se află pe rolul instanței, iar următorul termen de judecată este programat pentru mijlocul lunii aprilie.

Administrația Porturilor Maritime Constanța este instituție aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor și administrează portul Constanța (zonele Constanța, Midia și Mangalia), precum și portul turistic Tomis.

În 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 479,38 milioane lei (minus 13% față de 2023) și un profit net de 256,31 milioane lei, în creștere cu 31%.

Preluarea Portului Giurgiulești este considerată o mișcare strategică cu implicații majore pentru logistica regională de la Dunăre și Marea Neagră.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!