Creștere moderată a prețurilor în luna februarie 2024 în Republica Moldova

11 Mart. 2024, 11:04
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Mart. 2024, 11:04 // Actual //  bani.md

Datele statistice recente arată că prețurile medii de consum în Republica Moldova au înregistrat o creștere moderată în luna februarie 2024 față de aceeași perioadă a anului precedent și comparativ cu luna ianuarie 2024.

Potrivit datelor furnizate de autoritățile relevante, prețurile medii de consum în februarie 2024 au crescut cu 4,3% în comparație cu februarie 2023. Această creștere, deși semnificativă, este mai mică decât cea înregistrată în perioada similară a anului anterior, când creșterea a fost de 25,9%.

Analiza detaliată arată că această creștere a prețurilor a fost determinată de majorarea prețurilor la produsele alimentare cu aproximativ 3,5%, la mărfurile nealimentare cu 5,6%, și la serviciile prestate populației cu 3,1%.

Comparativ cu luna ianuarie 2024, în februarie 2024 s-a înregistrat o majorare a prețurilor medii de consum cu 0,7%. Această creștere, deși modestă, indică o tendință ascendentă în ceea ce privește inflația.

Printre factorii care au contribuit la această creștere se numără majorarea prețurilor la legume cu 3,4%, fructe cu 1,9%, combustibili și carburanți cu 3,6%, și medicamente cu 0,5%. În același timp, s-au înregistrat diminuări de preț la ouă de găină cu 8,3%, carne și preparate din carne cu 0,5%, și ulei vegetal cu 0,3%.

De asemenea, în luna februarie 2024 față de ianuarie 2024, tariful de furnizare a energiei termice s-a majorat cu 13,5%, în timp ce tarifele reglementate de furnizare a gazelor naturale au înregistrat o scădere cu 4,4%.

În concluzie, prețurile medii de consum în Republica Moldova au înregistrat o creștere moderată în luna februarie 2024, reflectând o tendință de stabilizare după creșterile semnificative din perioada precedentă.

Rata inflației medii anuale va constitui 4,7 la sută în anul 2024 și 4,5 la sută în 2025, potrivit ultimului Raport asupra inflației prezentat pe 13 februarie.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Mart. 2026, 17:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
06 Mart. 2026, 17:04 // Actual //  Grîu Tatiana

Controlorii de trafic aerian din Roma au anunțat că vor intra în grevă sâmbătă, 7 martie, timp de opt ore, o acțiune de protest care ar putea provoca perturbări majore în traficul aerian. Potrivit estimărilor din industria aviației, până la 1 500 de zboruri ar putea fi întârziate sau chiar anulate, notează wall-street.ro.

Protestul va avea loc între orele 10:00 și 18:00 și îi vizează pe controlorii de trafic aerian care activează la Centrul de Control al Zonei Roma, operat de compania ENAV. Acțiunea este organizată de trei sindicate din sector – FILT-CGIL, FAST-Confsal și ASTRA – și ar putea afecta mai multe aeroporturi din Italia.

Specialiștii din domeniul aviației avertizează că impactul ar putea fi semnificativ, mai ales că perioada coincide și cu desfășurarea Jocurilor Paralimpice de Iarnă Milano–Cortina 2026, când numărul călătorilor internaționali este mai mare.

Compania AirAdvisor atrage atenția că această grevă este clasificată drept „circumstanță extraordinară”, ceea ce înseamnă că pasagerii nu vor putea solicita compensații financiare standard prevăzute de regulamentul european EU261 pentru zborurile anulate sau întârziate.

Totuși, rămâne valabilă așa-numita „datorie de îngrijire” (Duty of Care). Astfel, companiile aeriene sunt obligate să ofere pasagerilor asistență în cazul unor întârzieri mari sau anulări, inclusiv mese, băuturi, posibilitatea de a comunica și, dacă este necesar, cazare.

În ceea ce privește Aeroportul Internațional Chișinău, potrivit panoului de sosiri și decolări, pentru data de 7 martie nu sunt planificate zboruri directe spre sau dinspre Roma.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!