Cum arată vârful de lance al celor mai luxoase şi incredibile hotele de pe întreg mapamondul

21 Sept. 2023, 16:09
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Sept. 2023, 16:09 // Actual //  bani.md

Cel mai bun hotel din lume este Passalacqua, o vilă din secolul al XVIII-lea situată pe malul lacului Como din Italia.

Aceasta este opinia organizaţiei 50 Best, care a anunţat marţi, la Londra, rezultatele „The World’s 50 Best Hotels”, scrie CNBC.

Vila-hotel este fosta casă a compozitorului Vincenzo Bellini şi se află printre şapte hectare de grădini terasate. Tarifele încep de la 1.300 de dolari pe noapte, potrivit organizaţiei 50 Best.

Lista marchează prima dată când organizaţia 50 Best se apleacă asupra clasamentelor hoteliere, deşi de ani de zile clasifică „The World’s 50 Best Restaurants” şi „The World’s 50 Best Bars”.

Clasamentul se bazează pe nominalizările făcute de 580 de votanţi anonimi, cuprinzând jurnalişti de turism, hotelieri şi călători amatori de lux din întreaga lume.

1. Passalacqua, Moltrasio, Italia

2. Rosewood Hong Kong, Hong Kong

3. Four Seasons Bangkok at Chao Phraya River, Thailanda

4. The Upper House, Hong Kong

5. Aman Tokyo, Japonia

6. La Mamounia, Marrakech, Maroc

7. Soneva Fushi, Maldive

8. One&Only Mandarina, Puerto Vallarta, Mexic

9. Four Seasons Firenze, Florenţa, Italia

10. Mandarin Oriental Bangkok, Thailanda

Votanţii, care sunt împărţiţi în nouă regiuni din întreaga lume, numesc cele mai bune şapte hoteluri la care au stat în ultimii doi ani, în ordinea preferinţelor lor. Conform regulamentului, voturile sunt limitate la trei proprietăţi din cadrul aceluiaşi grup hotelier.

Votanţii pot nominaliza orice hotel doresc, indiferent de mărime, facilităţi sau locaţie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

29 Dec. 2025, 17:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Dec. 2025, 17:11 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

La 29 decembrie 2025, Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova” a reușit o performanță notabilă, rară și demnă de consemnat în istoria feroviară: a cumpărat haine. Nu bilete, nu piese de schimb, nu salarii restante, ci haine.

Potrivit unui comunicat plin de optimism instituțional, CFM a procurat 1475 de seturi de costume de lucru pentru angajați. În sfârșit, specialiștii care repară linii, întrețin infrastructura și deservesc trenuri vor putea înfrunta condițiile dificile nu doar cu răbdare și promisiuni, ci și cu îmbrăcăminte adecvată.

Potrivit comunicatului întreprinderii, echipamentul este „indispensabil”, mai ales într-un context în care salariile întârzie, reforma întârzie, dar costumele… au sosit la timp.

Conducerea subliniază că îmbrăcămintea specială este „un element esențial” pentru siguranță, sănătate și confort. Rămâne de văzut dacă siguranța financiară a angajaților va deveni vreodată la fel de esențială.

În prezent, muncitorii CFM vor putea lucra bine îmbrăcați, chiar dacă: nu știu când își vor primi toți banii, nu știu câte trenuri vor mai circula,
dar știu sigur că salopeta e nouă.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII