Curtoazia lui Macron față de Zelenski, înaintea summitului UE de la Bruxelles

09 Feb. 2023, 13:02
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Feb. 2023, 13:02 // Actual //  bani.md

Preşedinţii francez Emmanuel Macron şi ucrainean Volodimir Zelenski s-au dus împreună, cu un avion de la baza aeriană Villacoublay, la summitul Uniunii Europene (UE) de la Bruxelles.

Acolo, liderul de la Kiev urmează să ceară din nou avioane de luptă împotriva Rusiei, relatează BFMTV.

Turneul european al preşedintelui ucrainean continuă joi, după ce a fost primit joi seara la Palatul Élysée.

Potrivit unui comunicat al preşedinţiei franceze, plecarea celor cei era prevăzută joi, la ora locală 8.30 (9.30, ora României), de la baza aeriană de la Villacoublay.

Şeful statului ucrainean participă ca invitat de onoare la un summit al Celor 27, unde urmează să le ceară aliaţilor săi europeni să-i dea avioane de luptă ”cât mai rapid”, aşa cum a cerut miercuri mai întâi la Londra şi apoi la Paris.

El a început miercuri un mini-turneu european – a doua vizită în străinătate de la începutul Războiului rus în Ucraina, la 24 februarie 2022 -, în urma unei vizite în decembrie în Statele Unite.

Preşedintele francez Emmanuel Macron şi cancelarul german Olaf Scholz au tras de timp, în faţa presei, în problema avioanelor, o nouă etapă în susţinerea Kievului, în care premierul britanic a părut, la Londra, să deschidă calea cu prudenţă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Iul. 2025, 18:46
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Iul. 2025, 18:46 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Peste 40 de companii din Republica Moldova și Turcia au participat, vineri, la o reuniune de afaceri organizată de Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI), în cadrul unei sesiuni B2B menite să stimuleze colaborările economice directe dintre cele două țări.

Evenimentul a reunit antreprenori și investitori din domenii diverse, precum construcții, textile, energie, echipamente medicale, agricultură și comerț, creând o platformă de dialog eficientă pentru schimb de idei, contacte și inițierea de proiecte comune.

„Reuniunea Moldova–Turcia este o continuare firească a relațiilor bilaterale economice tot mai dinamice. Discuțiile directe dintre oameni de afaceri sunt esențiale pentru identificarea oportunităților și lansarea unor parteneriate durabile”, a declarat reprezentantul CCI.

Evenimentul a avut loc în contextul intensificării legăturilor comerciale moldo-turce și al interesului crescut al investitorilor din Turcia pentru extinderea pe piața din Moldova.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO