De ce nu scad tarifele la gaz

15 Aug. 2023, 10:49
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Aug. 2023, 10:49 // Actual //  bani.md

Scăderea prețurilor la gazul natural în regiune de la finele anului precedent și prima parte a anului curent ar crea precondiții pentru diminuarea tarifului la gazul în rețea și energia termica odată cu acoperirea devierilor financiare acumulate în perioadele precedente, constată Banca Națională a Moldovei.

Banca centrală spune că, având în vedere posibilitatea existenței unor rezerve de gaz procurate la un preț relativ mai mare, precum și devierile tarifare acumulate în perioadele precedente, scăderea tarifului poate întârzia. „După dispariția devierilor financiare acumulate anterior, vor exista precondiții pentru reducerea tarifului la gazul din rețea în perioada următoare, fapt ce va implica diminuarea tarifului și la energia termica. Totuși, momentul exact al ajustărilor și magnitudinea acestora reprezintă o incertitudine”, spune BNM.

Ultima dată gazul livrat consumatorilor casnici s-a ieftinit în data de 7 iunie, cu 11,21 de lei per metru cub, la 18,06 lei cu TVA.

Ministrul Energiei, Victor Parlicov declara anterior că tarifele la gaz ar putea scădea în toamnă când vor fi consumate cele 100 milioane metri cubi de gaz din rezervă. Metanul fusese achiziționat la un preț de 1000 de dolari mia de metri cubi în sezonul trecut de încălzire.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Dec. 2025, 19:56
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
09 Dec. 2025, 19:56 // Actual //  Ursu Victor

Aureliu Luchin a fost desemnat câștigător al concursului pentru funcția de administrator al Î.S. „Fabrica de Sticlă din Chișinău” și a trecut oficial de la statutul de director interimar la cel de director plin al întreprinderii.

Concursul pentru ocuparea funcției vacante s-a desfășurat în două etape. În prima etapă, cea de preselecție, au fost examinate cinci dosare de candidatură, dintre care doar doi candidați au fost admiși în etapa următoare: Ștefan Smîntînă și Aureliu Luchin.

Cea de-a doua etapă a constat în interviul de concurs, în cadrul căruia candidații și-au prezentat viziunea privind eficientizarea activității economico-financiare a întreprinderii, precum și soluțiile propuse pentru dezvoltarea și consolidarea Fabricii de Sticlă. De asemenea, aceștia au răspuns la întrebări formulate în baza bibliografiei și a criteriilor prevăzute de Regulamentul concursul.

Statul a scos de mai multe ori la privatizare Fabrica de Sticlă, însă nimeni nu a vrut să o cumpere.

În vara acestui an Anterior BA Glass, o companie portugheză care controlează singura fabrică de ambalaje din sticlă rămasă în funcțiune în România s-a interesat de fabrica din Moldova, dar fără succes.

În primăvara anului trecut, o ofertă din partea unui cumpărător germano-kazah pentru achiziționarea fabricii din Chișinău a fost luată în considerare, dar ulterior a fost abandonată.

Ultimul raport financiar al fabricii de sticlă din Chișinău arată un profit de 36,6 milioane de lei și o cifră de afaceri de 569,2 milioane de lei pentru anul 2023, ceea ce subliniază importanța economică a acestei unități de producție.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII