Decizie istorică anunțată de UE. Va procura și livra armament Ucrainei

27 Feb. 2022, 19:53
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Feb. 2022, 19:53 // Actual //  MD Bani

Uniunea Europeană a luat decizia de a cumpăra și livra arme Ucrainei, pentru prima dată când comunitatea europeană a finanțat sprijin militar pentru o țară atacată și nemembră UE. Anunțul a fost făcut astăzi, 27 februarie de către președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen.

Von der Leyen a declarat că au fost făcute și planuri pentru a interzice în UE mass-media de stat a Federației Ruse – Rusia Today și Sputnik, scrie euronews.

„Pe măsură ce războiul din Ucraina continuă, iar ucrainenii luptă cu curaj pentru țara lor, Uniunea Europeană își intensifică încă o dată sprijinul pentru Ucraina și sancțiunile împotriva agresorului – Rusia lui Putin. Pentru prima dată, Uniunea Europeană va finanța achiziția și livrarea de arme și alte echipamente către o țară care este atacată”, a spus von der Leyen.

Precizăm că, până în prezent mai multe state UE au donat echipament militar Ucrainei pentru a putea face față atacurilor coordonate ale Federației Ruse.

De asemenea, UE anunțat că a închis spațiul aerian pentru Federația Rusă.

Realitatea Live

27 Feb. 2026, 14:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2026, 14:32 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța (APM) intenționează să acopere costurile preluării operatorului Portului Internațional Liber Giurgiulești — ICS Danube Logistics — prin atragerea de la acționari a 281,6 milioane de lei, potrivit unor surse din Ministerul Transporturilor citate de Profit.ro.

Operațiunea, care ar urma să fie discutată la sfârșitul lunii martie, prevede emiterea de noi acțiuni și majorarea capitalului social al companiei de la 323,3 milioane lei la 604,94 milioane lei.

APM este controlată de Ministerul Transporturilor din România (80%) și de Fondul Proprietatea (20%).

Potrivit datelor prezentate anterior, APM a depus o ofertă angajantă de aproximativ 62 milioane de dolari pentru achiziția ICS Danube Logistics, companie al cărei acționar unic este Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

Pe lângă prețul de preluare, compania românească și-a asumat prin ofertă investiții suplimentare de minimum 28 milioane de dolari în dezvoltarea Portului Giurgiulești.

La un curs de 4,32 lei/dolar, infuzia totală de capital planificată la APM ar ajunge la circa 65,2 milioane de dolari, dacă acționarii vor subscrie integral noile acțiuni.

Procesul de achiziție nu este însă lipsit de controverse. La mijlocul anului trecut, Fondul Proprietatea a cerut în instanță anularea deciziei acționarilor APM din 19 iunie 2025, prin care era aprobată achiziția integrală a portului Giurgiulești.

Dosarul se află pe rolul instanței, iar următorul termen de judecată este programat pentru mijlocul lunii aprilie.

Administrația Porturilor Maritime Constanța este instituție aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor și administrează portul Constanța (zonele Constanța, Midia și Mangalia), precum și portul turistic Tomis.

În 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 479,38 milioane lei (minus 13% față de 2023) și un profit net de 256,31 milioane lei, în creștere cu 31%.

Preluarea Portului Giurgiulești este considerată o mișcare strategică cu implicații majore pentru logistica regională de la Dunăre și Marea Neagră.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!