Droguri de 1,3 milioane lei! Trei membri ai grupului infracțional au fost arestați

23 Dec. 2021, 13:55
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Dec. 2021, 13:55 // Actual //  MD Bani

Un grup infracțional care comercializa droguri în valoare estimativă de 1,3 milioane lei a fost destructurat de oamenii legii Sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS).

Potrivit informațiilor, asupra drogurilor a fost aplicat sechestru, iar trei membri ai grupului au fost reținuți, cu angajații „Fulger” – liderul grupării și două persoane care activau în calitate curieri cu vârste cuprinse între 19 și 30 ani. Ulterior, la demersul procurorilor PCCOCS, doi membri au fost plasați în arest preventiv, iar în privința celui de-al treilea, instanța de judecată a decis cercetarea lui în libertate.

Sub supravegherea procurorilor, ofițerii Inspectoratului Național de Investigații și ai Direcției Generale Urmărire Penală ale IGP au documentat activitatea infracțională a grupului pe parcursul ultimilor două lună. Astfel, aceștia au stabilit că cei trei comercializau pe internet droguri sintetice de tip PVP (denumite „sare”), amfetamină și substanțe psihoactive de tip nou (NPS).

În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile, apartamentele închiriate precum și locurile unde au fost ascunse drogurile, oamenii legii au ridicat mai multe pachețele cu droguri de tip PVP și amfetamină, cu masa totală de peste 1,2 kg; precum și 600 gr de marijuană și timbre LSD. De asemenea, au fost ridicate telefoane mobile, calculatoare și altă tehnică de calcul, carduri bancare, pachețele autosigilante pentru vânzarea drogurilor și cântare electronice la scară mică.
Potrivit legii, învinuiții sunt considerați nevinovați până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale de condamnare în privința acestora.

 

Realitatea Live

21 Dec. 2025, 12:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
21 Dec. 2025, 12:54 // Actual //  Ursu Victor

Fluxurile de transport de mărfuri din Ucraina vor fi redirecționate temporar prin Republica Moldova, ca urmare a intensificării atacurilor Federației Ruse asupra infrastructurii critice și de transport din sudul Ucrainei. Anunțul a fost făcut de Centrul Național de Management al Crizelor.

Potrivit autorităților, bombardarea recentă a podului de pe traseul Odesa–Reni, care traversează râul Nistru, a dus la deteriorarea și blocarea unor rute logistice esențiale, afectând transportul de mărfuri și aprovizionarea regiunii. În acest context, o parte dintre camioanele care transportă bunuri esențiale, produse vitale și ajutoare umanitare vor tranzita teritoriul Republicii Moldova.

CNMC precizează că tranzitarea acestor camioane este necesară pentru menținerea continuității lanțurilor logistice și pentru evitarea unor consecințe grave asupra situației umanitare și economice din regiune. Blocarea completă a rutelor afectate ar avea un impact direct asupra populației din zonele lovite de război.

Republica Moldova participă la acest efort de solidaritate regională, în limita capacităților sale, printr-o mobilizare coordonată a instituțiilor statului. În gestionarea situației sunt implicate Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, Serviciul Vamal, Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Agenția Națională Transport Auto, Inspectoratul General al Poliției, precum și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.

Autoritățile asigură dirijarea controlată a fluxurilor de transport, aplicarea procedurilor vamale și de securitate, precum și cooperarea permanentă cu partea ucraineană pentru a preveni blocajele majore și pentru a reduce impactul asupra traficului intern. Totodată, sunt luate măsuri pentru protejarea infrastructurii rutiere, menținerea ordinii publice și securitatea la frontieră.

Pentru sprijinirea cetățenilor ucraineni afectați de situație, IGSU a instalat o tabără mobilă temporară în apropierea punctului de trecere a frontierei Palanca – Maiaki – Udobnoe, unde este oferit sprijin umanitar și asistență de primă necesitate.

CNMC anunță că situația este monitorizată permanent, iar măsurile vor fi ajustate în funcție de evoluțiile din regiune, astfel încât sprijinul acordat să rămână eficient și responsabil.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII