Economia țării, datoare cu peste jumătate de trilion de lei

31 Oct. 2023, 11:31
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Oct. 2023, 11:31 // Actual //  bani.md

Conform raportului prezentat de Banca Națională a Moldovei, economia națională a înregistrat o datorie totală de 573,8 miliarde de lei în trimestrul II al anului 2023, evidențiind o creștere de 3,5% față de trimestrul precedent.

Datele furnizate de Banca Națională dezvăluie că sectorul financiar deține cea mai semnificativă cotă a datoriei totale a economiei naționale, reprezentând 42,6% din totalul datoriei. Pe de altă parte, sectorul societăților comerciale nefinanciare înregistrează o datorie de 171,652,4 miliarde de lei, reprezentând 29,9% din total, în timp ce sectoarele administrației publice și gospodăriilor populației dețin 115,865,9 milioane de lei și, respectiv, 41,648,2 miliarde de lei (20,2% și 7,3%).

Raportul dintre datoria totală a sectoarelor economice și PIB a atins 199,4% la 30 iunie 2023, înregistrând o creștere de 3,1 puncte procentuale față de finele trimestrului anterior. Cel mai mare avans în trimestrul II s-a înregistrat în sectorul societăților financiare, ajungând la 85% (+2,2 puncte procentuale).

În ceea ce privește instrumentele financiare incluse în datoria totală, împrumuturile reprezintă cea mai mare pondere în trimestrul II 2023, însumând 38,1%. Numerarul și depozitele, care reprezintă 33,9% din totalul datoriei naționale, sunt caracteristice doar societăților financiare, reprezentând 79,6% din datoria totală a acestui sector.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!