Energocom va restitui în bugetul țării 1 miliard de lei. S-a ieftinit gazul

14 Sept. 2023, 17:48
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  bani.md
14 Sept. 2023, 17:48 // Uncategorized //  bani.md

Într-un context de stabilizare a situației de pe piața gazelor naturale și de scădere a prețurilor pentru achiziționarea acestora, Energocom urmează să restituie în bugetul țării 1 miliard de lei, potrivit deciziei Comisiei pentru Situații Excepționale.

În contextul stabilizării relative a pieţei gazelor naturale şi scăderii preţurilor pentru acestea, ţinând cont de asigurarea SA „Energocom” cu rezerve şi lichidităţi suficiente pentru sezonul rece 2023-2024 şi în vederea restituirii parţiale la bugetul de stat a mijloacelor financiare injectate pe parcursul anului 2022

„Prin derogare de la legea societăţilor pe acţiuni, Energocom va achiziţiona 1 000 000 de acţiuni proprii, la preţul nominal de 1 000 lei per acţiune, în trei tranşe, dar nu mai târziu de 30 noiembrie 2023, în scopul reducerii capitalului social. Energocom va achiziţiona propriile acţiuni fără aplicarea procedurilor taxelor de către CNPF”, se arată în decizia CSE.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

26 Dec. 2025, 15:19
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
26 Dec. 2025, 15:19 // Au Bani //  Grîu Tatiana

În anul 2025, prin intermediul platformei evms.md, au fost atrași peste 525 de milioane de lei în Valorile Mobiliare de Stat. Potrivit Ministerului Finanțelor, investițiile au fost realizate în cadrul a 10 sesiuni de subscriere, organizate pe parcursul anului.

Potrivit datelor oficiale, la aceste subscrieri au participat 2 131 de investitori, care au avut posibilitatea să procure obligațiuni de stat cu maturități cuprinse între 1 și 4 ani.

Pentru trimestrul I al anului 2026, ministerul a anunțat un nou calendar al sesiunilor de subscriere a VMS. Acestea vor avea loc în perioadele 12–21 ianuarie, 9–18 februarie și 9–18 martie 2026. În cadrul acestor sesiuni, investitorii vor putea opta pentru obligațiuni de stat cu maturități de 1, 2, 3 sau 4 ani.

Precizăm că, în 2024, primul an de funcționare a platformei, au fost organizate două sesiuni de subscriere, iar investițiile au totalizat 229,6 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII