Fetele sunt mult mai interesate să meargă la universitate decât băieții. Fiecare a 3 tânără este studentă la facultate

12 Ian. 2022, 10:49
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
12 Ian. 2022, 10:49 // Actual //  MD Bani

Expertul economic Veaceslav Ioniță susține că, înclinația fetelor din Moldova de a merge la o universitate este cu 40% mai mare decât la băieți. Așa arată datele din ultimii 12 ani analizate de expert.

„În ultimii 12 ani analizați 33,7% din tinere (19-21 ani) sunt înmatriculate la o instituție superioară de învățământ, cea ce este cu 40% mai mult decât numărul tinerilor, care merg la facultate în proporție de doar 24%. Altfel spus fiecare a 3 tânără este studentă la facultate, în timp ce la tinerii doar fiecare al patrulea merge la o facultate.”, a scris Ioniță pe bloggul său.

De asemenea, analistul a observat că, în ultimii doi ani  se înregistrează o creștere semnificativă a tinerilor care merg la facultate în Moldova.

„Dacă până în 2019 în mediu 28% din tineri mergeau la facultate, atunci în prezent avem 32,7% din tineri care au mers la facultate din Moldova. Acest fenomen cel mai probabil este determinat de situația pandemică, când mulți tineri au decis să rămână în țară la facultate în loc să meargă peste hotare. În doi ani de pandemie, circa 1,2 mii tineri, care în mod normal urmau să plece peste hotare la studii, au decis să rămână în Moldova să-și facă studiile. Anume pandemia a stopat declinul înregistrat din 2008 a numărului de studenți din Moldova.”

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 09:36
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Ian. 2026, 09:36 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova a importat lapte și produse lactate în valoare totală de 23,4 milioane de dolari în perioada ianuarie–noiembrie 2025, potrivit datelor Serviciul Vamal obținute de RUPOR.MD. Volumul total al importurilor de produse încadrate a fost de 26.717 tone.

Cea mai mare parte a importurilor de lapte ca materie primă a provenit din Ucraina, care a livrat 16.786 tone, în valoare de 12,14 milioane USD, echivalentul a 66,1% din totalul importurilor de lapte neconcentrat. Pe locul doi se situează România, cu 4.752 tone importate (3,59 milioane USD, 18,7%), urmată de Polonia – 2.273 tone (2,16 milioane USD, 8,9%) și Belarus – 1.499 tone (1,30 milioane USD, 5,9%).

În cazul smântânii cu conținut de grăsime de peste 10%, dependența de importuri este și mai accentuată. Ucraina domină acest segment cu 1.047 tone, în valoare de 2,96 milioane USD, ceea ce reprezintă 80,2% din total. Importuri semnificative au fost realizate și din Polonia (169,7 tone, 13%) și Germania (22 tone, 1,7%).

Datele vamale arată că Republica Moldova importă masiv și produse lactate procesate. Pentru categoria lapte și smântână neconcentrate cu adaos de zahăr sau alți îndulcitori, importurile au ajuns la 26.737 tone, în valoare de 15,1 milioane USD, principalele surse fiind Ucraina (67,7%), România (17,8%) și Polonia (9,1%).

Totodată, la poziția lapte și smântână concentrate sau cu adaos de zahăr, importurile au totalizat 25.257 tone, cu o valoare de 7,83 milioane USD. Belarus rămâne principalul furnizor pe acest segment, cu 14.535 tone importate, reprezentând 68,6% din total, urmat de Germania (14,2%) și Polonia (9,8%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII