Foametea se amână! Prima navă cu cereale a plecat de la Odesa

01 Aug. 2022, 10:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Aug. 2022, 10:29 // Actual //  bani.md

Prima navă cu cereale a părăsit portul Odesa, anunță BBC.

Rusia blochează porturile ucrainene din februarie, dar cele două părți au convenit asupra unui acord pentru reluarea transporturilor. Urmare a deblocării exporturilor de cereale se estimează că acest lucru va atenua criza alimentară.

Într-o declarație emisă înainte de plecarea navei, Turcia a declarat că nava sub pavilion Sierra Leone va acosta în Liban, adăugând că mai multe transporturi au fost planificate în următoarele săptămâni.

Centrul Comun de Coordonare (JCC) din Istanbul, înființat în baza acordului, a declarat că nava transportă aproximativ 26.000 de tone de porumb și că era de așteptat să sosească în apele turcești pentru inspecție marți.

„Astăzi, Ucraina, împreună cu partenerii, face încă un pas pentru a preveni foamea în lume”, a scris ministrul ucrainean al infrastructurii, Alexander Kubrakov, pe Facebook.

„Deblocarea porturilor va oferi economiei venituri din valută de cel puțin 1 miliard de dolari și o oportunitate pentru sectorul agricol de planificare pentru anul viitor”.

Kubrakov a adăugat că alte 16 nave așteaptă să plece din portul regiunii Odesa în săptămânile următoare.

Acordul de lunea trecută – intermediat de ONU și Turcia – este preconizat pentru 120 de zile. Poate fi reînnoit dacă ambele părți sunt de acord.

Blocarea cerealelor din Ucraina a provocat o criză alimentară globală, produsele pe bază din grâu, cum ar fi pâinea și pastele, devenind mai scumpe, iar uleiurile de gătit și îngrășămintele crescând, de asemenea, la preț.

Conform termenilor acordului, Rusia a fost de acord să nu țintească porturile în timp ce transporturile sunt în tranzit, iar Ucraina s-a angajat să nu transporte arme.

Turcia – sprijinită de Națiunile Unite – va inspecta navele, pentru a înlătura temerile Rusiei cu privire la contrabanda cu arme.

Trei porturi din sudul Ucrainei – Odesa, Chornomorsk și Pivdenny – sunt de așteptat să fie punctul focal al exporturilor.

Dar acordul a fost aruncat în aer la mai puțin de 24 de ore după ce a fost anunțat că Rusia a lansat două rachete în portul Odesa.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că atacurile cu rachetă arată că Moscova nu poate fi de încredere că va respecta acordul.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

04 Oct. 2025, 11:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Oct. 2025, 11:00 // Actual //  Ursu Victor

Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, a lansat un apel direct către cetățeni, avertizând că țara se află într-un „moment decisiv” al istoriei sale moderne și trebuie să accepte reforme dificile pentru a evita declinul economic. Declarațiile sale au fost citate de Bloomberg și făcute în cadrul discursului rostit cu ocazia marcării a 35 de ani de la reunificarea Germaniei.

„Țara noastră se află în mijlocul unei etape importante, poate decisive, din istoria sa contemporană… Multe lucruri trebuie schimbate pentru a rămâne la nivelul bun de până acum sau chiar pentru a-l îmbunătăți”, a afirmat Merz.

Apelul cancelarului reflectă temerile adânc înrădăcinate în Germania că modelul său economic, cândva considerat imbatabil, se clatină sub presiunea mai multor factori. Printre aceștia se numără prețurile ridicate la energie, concurența dură din partea vehiculelor electrice chineze ieftine, precum și creșterea cheltuielilor de apărare, care apasă suplimentar pe industrie.

Discursul vine pe fondul intensificării dezbaterilor interne privind viitorul economic al Germaniei și asupra măsurilor necesare pentru a proteja competitivitatea celei mai mari economii europene.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII