FOTO Afacerile verzi, viitorul economiei. Află istoriile oamenilor care înverzesc economia țării

20 Nov. 2023, 11:29
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
20 Nov. 2023, 11:29 // Slider //  MD Bani

Din anul 2020 familia Mușinschi a deschis ușile pensiunii „Vila Dorului” din satul Molovata Nouă, raionul Dubăsari. Muncind mai mulți ani la un sanatoriu, Victoria Mușinschi și-a dorit enorm să-și valorifice experiența acumulată în cadrul propriei afaceri. Nu ar fi reuși fără suportul financiar al familiei, atât mama, cât și soțul său au muncit peste hotare, iar economiile au fost investite în afacere. În câțiva ani Victoria a înțeles că trebuie să-și ecologizeze afacerea, așa a ajuns să beneficieze de suport în generarea ideii și dezvoltarea unui plan de afacere verde.

„Aceste instruiri m-au ajutat atât la completarea formularelor pentru aplicare la finanțare, cât și ceea ce ține de marketing, de ecologizarea afacerii. Deja am implementat o parte din lucrurile învățate la instruiri. Am instalat panourile fotovoltaice, acum avem planificată instalarea unei stații de alimentare pentru automobilele electrice. Cumpărăm toate soluțiile în vase mari și am eliminat vasele mici. O parte din băuturi am optat să le primim în sticlă pentru a putea returna recipientul, să nu avem surplus de gunoi”, spune antreprenoarea de la Molovata Nouă.

La început antreprenorii cred că nu vor avea venit în urma unei afaceri verzi

Administratoarea Incubatorului de Afaceri din Ștefan Vodă, Adelina Barbăneagră spune că la început antreprenorii sau viitorii inițiatori de afaceri sunt sceptici atunci când li se propune să lanseze o afacere verde.

„Prin intermediul treningurilor organizate, participanții au posibilitatea să afle cât mai multe despre o afacere verde, pentru că pentru mulți ideea unei astfel de afaceri era o afacere pur ecologică și poate că mulți dintre ei nu se regăseam în așa gen de activitate. Le-a fost explicat că o afacere verde este de fapt una care trebuie și să le aducă profit și orice componentă de reutilizare a deșeurilor, resturi din activitatea întreprinderii și refolosirea în continuare a acestora este o componentă verde și ei au înțeles asta. Așa au devenit mai entuziasmați și mai deschiși spre a  lansa astfel de afaceri. La început le era frică să zică: „Uite eu nu vreau să lansez o afacere verde”, crezând că nu vor reuși pentru că nu vor avea venit”, spune administratoarea Incubatorului de Afaceri din Ștefan Vodă, Adelina Barbăneagră.

Organizația Internațională a Muncii va oferi finanțare pentru cele mai bune planuri de afaceri verzi.

„Menirea noastră este de a ajuta antreprenorii în dezvoltarea afacerilor. A fost o inovație pentru raionul nostru, nemaiavând o colaborare anterioară cu Organizația Internațională a Muncii. Am considerat că este o oportunitate bună să promovăm  afacerile verzi, ele în general sunt în trend, dar sunt și atât de necesare în comunități”, mai spune Adelina Barbăneagră.

Vera Caminschi are o experiență de peste 28 de ani în afacerea clasică, acum însă și-a dorit să schimbe direcția activității sale și să investească într-o afacere verde.

„Vin din domeniul afacerilor, dar acum am înțeles cât de important să ne reprofilăm. S-au schimbat timpurile, s-au schimbat necesitățile, s-au schimbat cerințele și evident este nevoie să ne schimbăm și noi ca activitate și mentalitate. Afacerea mea este din domeniului agroturismului, implic și vârstnicii din localitatea în afacerea mea”, spune femeia de afaceri.

Programele de formare managerială au ajutat-o în lansarea și dezvoltarea afacerii sale

„Sunt deschisă și chiar merg la toate instruirile propuse, mai ales că acum puteam să participăm online și este practic. M-au ajutat enorm la lansarea afacerii, dar în special am aflat cum pot aplica și câștiga finanțare”, spune Vera Caminschi, care precizează că pe viitor își dorește să dezvolte atelierul de pregătire a colacilor, pâinii și cozonacilor. O activitate în care vor fi implicați turiștii veniți la Văleni.

Pensiunea care poate găzdui acum două familii se află în satul Văleni, raionul Cahul. Satul care a fost desemnat drept unul dintre cele mai frumoase locuri turistice din lume de către World Tourism Organization, care a ales localitatea din sudul R. Moldova din alte 260 de aplicații din 60 de state. O pensiune unde va fi folosită energia regenerabilă, asta își dorește acum antreprenoarea.

„La Văleni am stabilit niște trasee haotice, nestabilite din timp, ceea ce știu doar băștinașii. Așa ajungem să vedem priveliștea panoramică Colinele de Aur, care la apus de soare este pur și simplu un spectacol extraordinar, care se petrece pe Lunca Prutului. Iar răsăritul îl întâlnim la Rezervația Prutul de Jos. M-am convins că trăim timpuri când deja lumea a obosit de tot înseamnă lux. Luxul este în vogă doar pentru o scurtă perioadă de timp, tradiționalul – o veșnicie”, povestește Vera Caminschi.

Succesul și continuitatea unei afaceri constă în cât de mult afectează societatea și mediul înconjurător. Distribuirea unor produse ecologice, ambalajele biodegradabile sau alte metode, conduc la crearea unei imagini favorabile a afacerii și la atragerea unui număr mare de clienți, deci putem spune că duce și la creșterea profitului.

În cadrul proiectului Organizației Internaționale a Muncii „Stimularea economiei verzi în R. Moldova” mai multe persoane, antreprenori, au beneficiat de consultanță și instruire în generarea și dezvoltarea ideilor de afacere verde. Unele idei și planuri de afaceri vor beneficia și de un suport financiar pentru a fi dezvoltate.

Vrei să lansezi o afacere care să se deosebească, urmărește acest video:

Realitatea Live

17 Ian. 2025, 16:33
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Ian. 2025, 16:33 // Actual //  bani.md

Conducerea Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI a RM) a avut, pe 16 ianuarie 2025, o întrevedere oficială cu noul ambasador al Republicii Islamice Pakistan în Republica Moldova, E.S. Muhammad Arshad Jan Pathan, cu prilejul vizitei de prezentare.

În cadrul întâlnirii, Sergiu Harea, președintele CCI a RM, a evidențiat importanța extinderii cooperării economice între cele două țări, punând accent pe agricultura și industria alimentară. Harea a subliniat deficiența semnificativă a exporturilor moldovenești către Pakistan și a menționat oportunitățile de dezvoltare ale acestui sector.

„Acesta reprezintă o oportunitate deosebită pentru companiile pakistaneze de a identifica parteneri de afaceri din Republica Moldova. În acest context, cele două state ar trebui să colaboreze pentru a găsi un cadru optim de schimb de informații și pentru a sprijini finanțarea proiectelor comune, punând în valoare potențialul economic al ambelor țări. De asemenea, există oportunități semnificative în domenii economice, în care Republica Moldova se remarcă, cum ar fi industria textilă, sectorul agro-alimentar, tehnologia informației și telecomunicațiile, care pot contribui substanțial la aprofundarea relațiilor bilaterale’’, a declarat Sergiu Harea, potrivit unui comunicat al Instituției Camerale.

Președintele CCI a RM a invitat Ambasada Pakistanului și Camera de Comerț și Industrie din Pakistan să participe la Expoziția Națională „Fabricat în Moldova”, care va avea loc între 29 ianuarie și 2 februarie 2025. Harea a declarat că acest eveniment va facilita identificarea partenerilor de afaceri din Moldova și va sprijini colaborarea economică bilaterală.

Ambasadorul E.S. Muhammad Arshad Jan Pathan a apreciat invitația și a evidențiat oportunitățile semnificative pentru antreprenorii pakistanezi în sectorul agricol, subliniind interesul pentru extinderea colaborării și în alte domenii, cum ar fi apărarea și energia.

În continuare, Sergiu Harea a prezentat activitatea CCI a RM și a propus semnarea unui Memorandum de Colaborare între camerele de comerț pentru a intensifica colaborarea bilaterală, incluzând informarea reciprocă privind evenimentele economice și comerciale și facilitarea oportunităților comune de afaceri.

Relațiile diplomatice dintre Republica Moldova și Republica Islamică Pakistan au fost stabilite la 16 februarie 1992. În timp, Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova a organizat mai multe evenimente, printre care: întrevederea din februarie 2019 cu E.S. Dl. Safdar Hayat, Ambasador al Republicii Islamice Pakistan în R. Moldova și Forumul Economic Moldova-Pakistan, organizat în martie 2017 la Chișinău, cu participarea a 44 de companii moldovenești și 12 companii pakistaneze.

 
Ajun de Boboteaza, la Catedrală
Ajun de Boboteaza, la Catedrală
Capitala, în febra sărbătorilor
Capitala, în febra sărbătorilor
Repetiții pentru parada din 27 august
Repetiții pentru parada din 27 august
Ploaia din 9 august a făcut ravagii în Capitală
Ploaia din 9 august a făcut ravagii în Capitală
Recolta de porumb a fost compromisă în proporții de 80%
Recolta de porumb a fost compromisă în proporții de 80%
2 august 2022 – Trafic infernal în Capitală
2 august 2022 – Trafic infernal în Capitală