FOTO CFM rupe gura târgului! Oferă cazare cu 190 de lei pentru 24 de ore

18 Iul. 2022, 14:08
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Iul. 2022, 14:08 // Actual //  bani.md

Într-un anunț publicat pe pagina de Facebook, Calea Ferată a Moldovei anunță că oferă servicii de cazare de tip hostel.

„Fie că porniți în călătorii lungi, scurte, sau pur și simplu ai nevoie de cazare ieftină și sigură, atunci nu mai sta pe gânduri, ia-ți bagajul și vino să te odihnești în hostelul CFM care se află la al doilea etaj al Gării Feroviare din Chișinău”, se arată în mesajul CFM

Hostelul dispune de 10 camere de dormit, dintre care:

🔹 O cameră VIP Lux- baie separată, frigider, televizor. Cost cazare: 400 de lei (24h)

🔹 O cameră VIP pentru două persoane- baie separată, frigider, televizor. Cost cazare: 260 de lei (24h)

🔹 O cameră separată pentru o familie de 3 membri. Cost cazare: 190 de lei per persoană (24h)

🔹 7 camere ( a câte 4 persoane în odaie). Acestea dispun de o baie și un frigider comun.

Prețul cazării variază în funcție de durata aflării în hostel:

190 de lei (24h)

145 de lei (12 ore)

130 de lei (6 ore)

100 de lei ( 3 ore)

Copiii de până la 10 ani beneficiază de o reducere de 50%.Cazarea se face doar în baza actului de identitate și nu e obligatoriu să fiți client CFM.

 

Realitatea Live

09 Dec. 2025, 16:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Dec. 2025, 16:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova a fost nevoită să apeleze din nou la energie electrică de avarie. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, care a precizat că, în după-amiaza și seara zilei de luni, operatorul de sistem Moldelectrica a solicitat livrări de urgență pentru a menține stabilitatea sistemului electroenergetic.

Potrivit ministrului, energia de avarie este distinctă de livrările comerciale efectuate de furnizorul central Energocom, fie în baza contractelor bilaterale, fie prin achiziții de pe bursele de energie. Acest tip de energie este considerabil mai scump, iar prețul final urmează să fie stabilit la începutul lunii viitoare, în cadrul proceselor de decontare.

Solicitarea ajutorului de avarie a fost determinată de dezechilibrele apărute în sistemul electroenergetic, generate de capacitatea limitată a interconexiunii cu România, dar și de abaterile dintre consumul și generarea prognozată pe piața energiei electrice.

Dorin Junghietu a mai menționat că, pentru săptămâna curentă, capacitatea netă de transfer (NTC) pentru blocul de control Ucraina–Moldova este de 2.150 MW. Această valoare este stabilită săptămânal de Centrele Regionale de Coordonare ale operatorilor sistemelor de transport și reflectă constrângerile tehnice existente la nivel regional.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII