Fratele la nevoie se cunoaște! Hidroelectrica va livra energie mai ieftină Republicii Moldova

29 Nov. 2022, 17:16
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Nov. 2022, 17:16 // Actual //  bani.md

Din 1 decembrie SA Energocom va procura din nou energie  electrică de la compania românească Hidroelectrica – 100 MWh bandă (24 de ore din 24) în perioada 1-11 decembrie și 20 MWh bandă din 12 decembrie până pe 31 decembrie. Prețul de achiziție, conform acestui contract, este de 450 RON/ MWh, anunță Energocom în mesajul său.

Astfel, din 1 decembrie, volumul de electricitate furnizat din România în baza contractelor bilaterale va crește la 5100 MWh în zile de lucru și 5800 MWh în week-end din necesarul zilnic de aproximativ 10000 MWh.

Pentru miercuri, 30 noiembrie, SA Energocom pe lângă contractele bilaterale a achiziționat energie electrică peste 8800 MWh de pe bursa OPCOM, respectiv, nu există deficit.

23 Apr. 2026, 17:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
23 Apr. 2026, 17:44 // Actual //  Grîu Tatiana

Guvernul de la București a aprobat, joi, declararea liniei electrice aeriene de 400 kV Suceava–Bălți drept proiect de importanță națională, pentru segmentul aflat pe teritoriul României.

Hotărârea prevede și aprobarea amplasamentului lucrării, precum și declanșarea procedurilor de expropriere pentru imobilele aflate pe traseul liniei. Coridorul de expropriere traversează mai multe unități administrativ-teritoriale din județele Suceava și Botoșani, precizează presa de peste Prut.

Pentru despăgubiri a fost alocată suma totală de 185 251 de lei românești (aproximativ 37 000 de euro), bani care vor fi asigurați de la bugetul de stat al țării vecine, prin Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului.

Implementarea proiectului va fi realizată de Transelectrica, companie care va gestiona inclusiv procedurile de expropriere și plata despăgubirilor, în conformitate cu legislația în vigoare.

Linia Bălți–Suceava va avea o lungime estimativă de circa 48 km pe teritoriul Republicii Moldova și va traversa 12 localități din raioanele Glodeni, Fălești, Râșcani și municipiul Bălți, ce se va întinde de la Stația Electrică Bălți până la punctul de interconectare cu rețeaua de transport a energiei electrice a României. Lucrările de construcție vor începe în acest an și urmează a fi finalizate până la sfârșitul anului 2027.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!