Grecia a deschis sezonul nunților în pandemie. Cât trebuie să scoată din buzunar mirii pentru o ceremonie pe plajă

17 Mai 2021, 07:28
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
17 Mai 2021, 07:28 // Au Bani //  MD Bani

Restricțiile impuse de pandemie au amânat nunțile, dar cei care sunt dispuși să renunțe la petrecerile cu mulți invitati au găsit o alternativă – nunta pe plajă în Grecia, scrie Realitatea.md. Pregătirile pentru eveniment, transport, cazare și toate cele necesare invitaților sunt munca organizatorilor, mirii și invitații trebuie doar să fie prezenți și să se bucure de moment.

Scaunele sunt cu distanțare, oamenii vin și pleacă cu măști însă toți sunt testați la coronavirus.

Prețul unui astfel de eveniment este aproximativ 20.000 de euro și include organizarea cununiei civile și a celei religioase, petrecerea, cazarea și transportul pentru cei maximum 50 de participanți.

Realitatea Live

17 Iul. 2025, 16:53
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Iul. 2025, 16:53 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În luna iunie 2025, Japonia a importat din nou petrol rusesc, pentru prima dată după o pauză de peste doi ani și jumătate. Potrivit datelor Ministerului nipon de Finanțe, este vorba despre un lot de aproximativ 70.000 de tone de țiței, cu o valoare de circa 3,75 miliarde de yeni, echivalentul a aproximativ 25 de milioane de dolari.

Livrarea a fost descărcată la rafinăria companiei Taiyo Oil, conform publicației Nikkei, care citează date ale companiei de analiză energetică Kpler.

În total, Japonia a importat în iunie 10,22 milioane de tone de petrol, ceea ce înseamnă că livrările din Rusia reprezintă mai puțin de 1% din totalul importurilor. Grosul provine în continuare din țările din Orientul Mijlociu, care au furnizat 9,58 milioane de tone în aceeași perioadă.

Ultima dată când Japonia a raportat importuri de petrol din Rusia a fost la începutul anului 2023: 82.000 de tone în ianuarie și 37.000 în februarie. După acea perioadă, fluxul comercial a fost întrerupt.

Importurile japoneze de țiței rusesc se aflau deja pe un trend descendent înainte de izbucnirea războiului din Ucraina. În 2019, Japonia importa 9,38 milioane de tone de petrol din Rusia, iar în 2020 volumul a scăzut ușor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA