Guvernatorul Kaliningradului amenință pe față UE: „Vom avea răspuns extrem. Vom vedea cine e mai puternic”

06 Iul. 2022, 05:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Iul. 2022, 05:00 // Actual //  bani.md

Guvernatorul Kaliningradului, Anton Alikhanov, spune că, dacă Uniunea Europeană va continua să „blocheze tranzitul”, se va aplica un răspuns economic extrem, potrivit agenției ruse de presă RIA Novosti.

„Dacă ei fac asta și vor continua să o facă, avem și un răspuns economic extrem. Vom vedea cine este mai puternic. Ceva îmi spune că vom fi mai puternici, dar chiar nu mi-aș dori să particip la un astfel de concurs”, a explicat guvernatorul despre sancțiuni, potrivit presei de stat din Lituania.

Guvernatorul a susținut că „blocând tranzitul, europenii se comportă într-un mod ostil” și înrăutățesc viața a un milion de oameni.

Ulterior, reprezentantul Kremlinului, Dmitri Peskov, a refuzat să comenteze declarațiile guvernatorului Kaliningrad despre răspunsul economic la Uniunea Europeană.

Reprezentanta Ministerului rus al Afacerilor Externe, Maria Zaharova, a declarat că Lituania, după ce a luat o decizie privind tranzitul, acționează agresiv și a depășit granițele neprietenoase.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!