Haos în Europa: bugete goale, străzi în flăcări și lideri paralizați

18 Sept. 2025, 10:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
18 Sept. 2025, 10:49 // Actual //  Ursu Victor

Europa traversează o perioadă de instabilitate politică și administrativă, în care tot mai mulți lideri par incapabili să facă față provocărilor, scrie Bloomberg.

Potrivit analizei, premierul Marii Britanii Keir Starmer și președintele Franței Emmanuel Macron se confruntă cu cele mai mari dificultăți, însă situații similare se regăsesc de la Haga până la Varșovia și de la Berlin până la Madrid.

Continentul se confruntă cu o combinație nocivă: bugete tensionate, administrații lente, parlamente fragmentate, opoziție puternică din partea extremiștilor și conflicte sociale care se revarsă în stradă.

„Neputința guvernamentală devine normă”, notează Bloomberg. În timp ce guvernele europene încearcă să mențină un centru politic din ce în ce mai fragil, apar tot mai des semnale că paralizia și haosul riscă să se instaleze pe termen lung.

Publicația avertizează că această stare de blocaj ar putea degenera în panică, mai ales în contextul creșterii popularității partidelor de extremă dreapta, înaintea alegerilor din Germania, Franța și Marea Britanie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

25 Apr. 2026, 11:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Apr. 2026, 11:01 // Actual //  Ursu Victor

Iranul ar putea provoca o „catastrofă digitală” în statele din Golful Persic, prin deteriorarea cablurilor submarine de transmisie a datelor, potrivit unor informații publicate de agenția Tasnim News Agency, apropiată de Corpul Gardienilor Revoluției Islamice.

Agenția a publicat o hartă a cablurilor din Strâmtoarea Ormuz și a avertizat că, în cazul în care mai multe linii ar fi întrerupte simultan fie accidental, fie intenționat „o catastrofă digitală ar zgudui statele arabe din Golful Persic”.

Potrivit datelor, cel puțin șapte cabluri de telecomunicații traversează fundul strâmtorii, inclusiv sistemele Falcon, AAE-1, TGN-Gulf și SEA-ME-WE, care conectează regiunea cu centre de date din Orientul Mijlociu, Europa și Asia. Din cauza tensiunilor diplomatice cu Teheranul, aceste cabluri sunt amplasate în principal în apele Oman, nu ale Iranului.

Deși o eventuală întrerupere ar afecta și Iranul, sursa citată susține că țara ar fi „mult mai puțin vulnerabilă”, deoarece depinde într-o măsură mai mică de aceste conexiuni.

Oficial, autoritățile iraniene nu au comentat informațiile, însă mesajul este interpretat de analiști drept o amenințare indirectă.

Experții de la Stimson Center atrag atenția că peste 15% din traficul global de date trece prin Strâmtoarea Ormuz, ceea ce face din această infrastructură una critică pentru statele din regiune, inclusiv Emiratele Arabe Unite, Qatar, Bahrain, Kuweit și Arabia Saudită.