Hoț de ulei, reținut de poliție: A deteriorat un transformator electric din raionul Taraclia. Îndemnul Premier Energy

23 Mart. 2022, 14:51
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Mart. 2022, 14:51 // Actual //  MD Bani

Un locuitor al raionului Taraclia a fost reținut de poliție în noaptea zilei de 18 martie după ce acesta a deteriorat un transformator electric al ÎCS Premier Energy Distribution SA din satul Balabanu și a extras o cantitate de 170 litri de ulei dielectric, cu intenția de a-l fura.

La fața locului au fost descoperite 8 canistre pline cu ulei, pe care hoțul le-a lăsat încercând să scape de urmărire, dar și alte dovezi evidente, inclusiv utilizarea autovehiculului său în comiterea acestei și altor infracțiuni similare.

Poliția verifică implicarea persoanei reținute în comiterea delapidării uleiului și din alte transformatoare electrice amplasate în localitățile din zona de sud a țării.

Pentru restabilirea funcționalității transformatorului electric deteriorat de hoț au fost efectuate lucrări operative de reparație, fiind suplinit nivelul necesar de ulei, dar ulterior această instalație va necesita reparații planificate, cu operarea întreruperii programate de energie.

În ultimii șase ani în raionul Taraclia au fost comise 65 furturi de ulei din instalațiile întreprinderii de distribuție de care s-au sustras circa 12 tone de ulei în sumă de 222 mii 943 lei. Pentru restabilirea funcționării transformatoarelor deteriorate, compania a suportat un prejudiciu în sumă de 1 milion 101 mii 943 lei. Conform reglementărilor, aceste pierderi au fost reflectate ulterior în tariful de distribuie și în final constituie un cost adițional pentru toți consumatorii de energie.

În acest context, ÎCS „Premier Energy Distribution” SA  vine cu un îndemn către autoritățile publice raionale, primării și populație pentru a preveni astfel de situații, oferind câteva indicii privind intervențiile ilegale în instalația electrică:

  • pentru a fura uleiul hoții operează de regulă noaptea, utilizează diferite instrumente atât mecanice, cât și electrice, care produc zgomot;
  • prezența unor canistre, recipiente și furtunuri le trădează intenția de furt;
  • ei nu utilizează căști și mijloace de protecție, nu poartă salopete cu însemnele întreprinderii de distribuție și nici automobilele lor nu sunt marcate corespunzător;
  • din teama de a fi văzuți de cineva acțiunile lor sunt grăbite, iar apariția unui eventual martor în poate determina să se ascundă sau să fugă;
  • fluctuația de tensiune sau deconectarea subită a energiei electrice asociată cu prezența unor suspecți în apropierea transformatorului electric este un indiciu sigur că are loc un furt de ulei dielectric.

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!