În anul de studii 2022-2023, vor fi acordate 77 de burse de merit elevilor și studenților. Guvernul a aprobat lista

05 Oct. 2022, 16:20
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
05 Oct. 2022, 16:20 // Actual //  MD Bani

În anul de studii 2022-2023, vor fi acordate 77 de burse de merit elevilor și studenților, în scopul susținerii și promovării performanțelor academice în rândul tinerilor și implicării active a lor în viața social-economică a Republicii Moldova. O decizie în acest sens a fost aprobată, astăzi, de Executiv.

Astfel, în anul de studii 2022-2023 urmează a fi acordate următoarele tipuri de burse de merit:

  • Bursa Republicii – 12 burse, în valoare de 1755 de lei fiecare, pentru studenții ciclului I, ciclului II, studii integrate, învățământ medical și farmaceutic din instituțiile de învățământ superior;

  • Bursa Guvernului – 30 de burse, în valoare de 1460 de lei, pentru studenții ciclului I, ciclului II, studii integrate, învățământ medical şi farmaceutic din instituțiile de învățământ superior;

  • Bursa Preşedintelui Republicii Moldova – 15 burse, dintre care 10 (1595 de lei)  pentru studenţii ciclului I, ciclului II, studii superioare integrate, învățământ medical şi farmaceutic din instituţiile de învățământ superior şi 5 burse (1235 de lei)  pentru elevii din instituţiile de învățământ profesional tehnic postsecundar și postsecundar nonterțiar;

  • Bursa „Gaudeamus” – 20 de burse, în valoare de 1060 de lei, pentru elevii din instituțiile de învățământ profesional tehnic postsecundar și postsecundar nonterțiar.

Pentru bursele de merit au candidat studenții și elevii care au obținut în anul precedent de studii o medie a notelor la sesiunea de vară nu mai mică de 9 la profilurile/domeniile de studiu tehnic, agrar, economic, medical, militar, drept și real și nu mai mică de 9,5 în alte profiluri/domenii de studiu.

Pentru competiția din anul academic 2022-2023, instituțiile de învățământ superior au înaintat 104 dosare, iar instituțiile de învățământ profesional tehnic – 22 de dosare.

Acordarea burselor de merit se înscrie în politicile promovate de guvernare pentru fortificarea sistemului de învățământ superior și alinierea acestuia la standardele UE, dar și în cele pentru asigurarea creșterii atractivității și competitivității naționale și internaționale a instituțiilor de învățământ superior și profesional tehnic postsecundar din țară, prin susținerea performanței și meritocrației.

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 17:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
23 Ian. 2026, 17:02 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Compania FINANCECASA SRL, fondată și administrată de către Rustam Salmanov, a fost sancționată cu o amendă de constrângere în valoare de 52 500 de lei, pentru neexecutarea, în termenul stabilit, a mai multor hotărâri emise pe parcursul anului 2024 și la începutul anului 2025 de Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF). Decizia a fost luată de către CNPF în cadrul ședinței din 20 ianuarie.

Potrivit autorității de supraveghere, prin majoritatea deciziilor neexecutate, entității i-a fost prescris să se limiteze la solicitarea de la debitori doar a restituirii sumei inițiale debursate conform contractelor de credit. Totodată, compania trebuia să restituie consumatorilor toate plățile percepute, inclusiv dobânzile, comisioanele, taxele, penalitățile, dobânzile de întârziere și orice alte costuri, cu excepția sumei inițiale acordate.

În același timp, cererea prealabilă depusă de CASH & GO SRL, controlată de Rustam Salmanov și administrată de Andrei Ignatenco, privind anularea și suspendarea executării Hotărârii CNPF din 6 ianuarie 2026 a fost respinsă. Prin hotărârea contestată, companiei i-a fost aplicată o amendă de constrângere în mărime de 82 500 de lei, pentru neexecutarea repetată a 11 hotărâri ale autorității de supraveghere, emise în perioada 2024–2025. Anterior aplicării sancțiunii, entitatea a fost somată să execute obligațiile stabilite, fiind avertizată asupra aplicării amenzii de constrângere în cazul neconformării. În ceea ce privește solicitarea de suspendare a executării hotărârii contestate, autoritatea a constatat că nu au fost prezentate argumente și dovezi care să justifice această măsură, prin prisma normelor legale aplicabile.

Autoritatea de supraveghere subliniază caracterul obligatoriu și imperativ al hotărârilor sale și avertizează că va aplica, fără derogări, toate măsurile coercitive prevăzute de legislație împotriva entităților care nu se conformează, în vederea protejării efective a drepturilor consumatorilor pe piața serviciilor financiare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!