”Începutul unei noi ere”. Două companii americane au liber să vândă carne produsă în laborator

22 Iun. 2023, 05:06
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Iun. 2023, 05:06 // Actual //  bani.md

Două companii americane vor putea să-şi vândă carnea cultivată din celule în laborator pe piaţa americană pentru prima oară, în urma unei autorizaţii finale ce le-a fost acordată miercuri de Departamentul american pentru Agricultură (USDA), transmite Reuters care citează reprezentanţi ai celor două companii.

Cele două companii sunt Upside Foods şi Good Meat.

Aceste companii sunt primele care au reuşit să treacă cu succes de un proces de aprobare în mai mulţi paşi pentru carnea cultivată ce implică certificări atât din partea USDA, cât şi din partea Administraţiei americane pentru Alimente şi Medicamente (FDA).

După această aprobare, SUA devin cea de-a doua ţară din lume, după Singapore, care permite vânzarea cu amănuntul a acestui produs ce este derivat din celule prelevate de la animale şi apoi ”crescute” în cuve din oţel.
”Este un vis devenit realitate. Marchează începutul unei noi ere”, a declarat Uma Valeti, CEO al companiei Upside Foods.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Dec. 2025, 11:27
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Dec. 2025, 11:27 // Actual //  Grîu Tatiana

Netflix a câștigat duelul ofertelor pentru preluarea Warner Bros. Discovery (WBD) și va începe negocierile exclusive pentru finalizarea tranzacției, au declarat surse citate de Deadline, vineri. Oferta Netflix, evaluată la aproximativ 28 de dolari pe acțiune, este în mare parte în numerar.

Procesul rapid de achiziție a început după ce Warner Bros. Discovery s-a declarat deschisă ofertelor în octombrie, în contextul a trei propuneri consecutive primite de la Paramount, companie care a încercat să rămână în cursă și să obțină propriul acord pentru activele Warner Bros.

Oferta Netflix vizează studiourile Warner Bros. și activele de streaming HBO Max, în timp ce Paramount ceruse achiziția completă a WBD, conform sursei citate de mediafax.ro.

Potrivit Bloomberg, gigantul de streaming ar fi pus pe masă o clauză de despăgubire de 5 miliarde de dolari în cazul în care tranzacția nu s-ar finaliza. Și Comcast a transmis o ofertă pentru segmentul de studio și streaming.

Paramount a avertizat că preluarea de către Netflix ar întâmpina obstacole majore de natură antitrust din cauza poziției dominante a companiei pe piața globală de streaming. În plus, a acuzat conducerea WBD de posibile conflicte de interese, susținând că procesul de vânzare ar fi „înclinat” în favoarea Netflix, acuzații pe care Warner Bros. Discovery le-a respins.

Tranzacția ridică semne de întrebare și în privința viitorului directorului executiv al WBD, David Zaslav, al cărui pachet de compensații a fost recent ajustat pentru a include scenariul unei vânzări. Nu este clar ce rol ar urma să aibă într-o eventuală structură adaptată Netflix.

Acțiunile WBD au crescut cu aproape 6%, atingând un maxim al ultimului an.

Analiștii consideră că interesul celor trei competitori – Netflix, Paramount și Comcast – vine din valoarea strategică majoră a librăriei de conținut Warner, care include francize precum Harry Potter, DC Comics, Game of Thrones sau brandurile Hanna-Barbera.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII