Incredibil dar adevărat! Stomatologia e pe val. În Moldova se intră la facultate mai greu ca la Harvard

03 Aug. 2023, 14:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Aug. 2023, 14:42 // Actual //  bani.md

Concursul de admitere la Stomatologie la buget în Moldova în anul 2023 a fost de 2 ori mai mare decât la Harvard.

„60 de persoane pe un loc – probabil cel mai mare concurs nu doar din Moldova dar și comparativ cu cele mai prestigioase Universități din lume. La Universitatea de Medicină din Moldova la stomatologie buget, rata de admitere a fost de 1,6%.  La Harvard – de 4%, iar la Oxford în general este de 10 ori mai ușor decât la noi cu 17,5%. De Cambridge nici nu mai vorbim, ei având o rată modesta de admitere de 21%”, constă economistul IDIS Viitorul Veaceslav Ioniță.

În acest an Universitatea de Medicină a oferit 500 de locuri la buget, cu 50 de locuri mai mult decât anul trecut. Locurile cu taxă sunt în număr de 628.

Taxele de studii la USMF diferă în funcție de facultatea aleasă. Medicină – 32 200 de lei, Farmacie – 30 500 de lei, Stomatologie – 42 300 de lei, Optometrie – 32 200 de lei, Fiziokinetoterapie și reabilitare – 21 600 de lei, Sănătate publică, Asistență medicală generală și Tehnologie radiologică – 19 300 de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Dec. 2025, 15:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
11 Dec. 2025, 15:52 // Actual //  Grîu Tatiana

Mai multe loturi de produse destinate sugarilor din mărcile NAN 1 Optipro și Nestogen 1 au fost retrase preventiv de pe piață, după ce în fabrica de origine a producătorului a fost identificată bacteria Bacillus cereus, un agent care poate provoca îmbolnăviri la copiii mici dacă este ingerat.

Rechemarea a fost anunțată de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA), care precizează că măsura este una de precauție și că nu au fost înregistrate până acum cazuri de îmbolnăvire sau reacții adverse asociate produselor din loturile vizate.

Retragerea vizează formulele NAN 1 Optipro (800 g), precum și Nestogen 1 (1000 g și 600 g). Produsele au fost fabricate la uzina Nestlé din Nunspeet, Olanda, în perioadele 10 decembrie 2025 – 31 octombrie 2027 pentru NAN 1 Optipro și 30 octombrie 2025 – 30 aprilie 2027 pentru Nestogen 1.

Autoritatea recomandă părinților care au achiziționat astfel de formule să nu le ofere copiilor și să le returneze magazinelor de unde au fost cumpărate, urmând să primească suma achitată.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII