Ion Belocosov, un tânăr inginer din Ialoveni, a reușit să își realizeze visul de a avea propria afacere

27 Iun. 2024, 17:46
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Soroceanu Olga
27 Iun. 2024, 17:46 // Oameni şi Idei //  Soroceanu Olga

Ion Belocosov, un tânăr din Costești, Ialoveni, a reușit să își realizeze visul de a avea propria afacere, construind o stație fotovoltaică pe o suprafață de un hectar și jumătate, cu sprijinul Programului Guvernamental „373”. Această inițiativă poate aduce un beneficiu semnificativ comunității din Costești, reducând costurile pentru energia electrică.

În cadrul evenimentului organizat de Ziua Națională a Antreprenorului, Ion a afirmat că-și dorește să fie un exemplu pentru toți tinerii ingineri din țară, demonstrând că prin perseverență și curaj poți face schimbări în societate.

 „Dacă nu era suportul Guvernului prin programul ODA, cred că nu avea să fiu aici, astăzi. O singură bancă a abordat afacerea mea un pic altfel, mai serios, și ei au văzut potențialul și energia pe care o eman. Sper că voi avea rezultatele dorite peste 5 ani.”, a spus Ion Belocosov.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Programul Guvernamental pentru susținerea antreprenorilor „373” a oferit sprijin pentru 314 companii, facilitând obținerea a 379 de credite. Valoarea totală a proiectelor investiționale în economia țării, se ridică la 1,5 miliarde de lei.

Realitatea Live

06 Mart. 2026, 17:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
06 Mart. 2026, 17:04 // Actual //  Grîu Tatiana

Controlorii de trafic aerian din Roma au anunțat că vor intra în grevă sâmbătă, 7 martie, timp de opt ore, o acțiune de protest care ar putea provoca perturbări majore în traficul aerian. Potrivit estimărilor din industria aviației, până la 1 500 de zboruri ar putea fi întârziate sau chiar anulate, notează wall-street.ro.

Protestul va avea loc între orele 10:00 și 18:00 și îi vizează pe controlorii de trafic aerian care activează la Centrul de Control al Zonei Roma, operat de compania ENAV. Acțiunea este organizată de trei sindicate din sector – FILT-CGIL, FAST-Confsal și ASTRA – și ar putea afecta mai multe aeroporturi din Italia.

Specialiștii din domeniul aviației avertizează că impactul ar putea fi semnificativ, mai ales că perioada coincide și cu desfășurarea Jocurilor Paralimpice de Iarnă Milano–Cortina 2026, când numărul călătorilor internaționali este mai mare.

Compania AirAdvisor atrage atenția că această grevă este clasificată drept „circumstanță extraordinară”, ceea ce înseamnă că pasagerii nu vor putea solicita compensații financiare standard prevăzute de regulamentul european EU261 pentru zborurile anulate sau întârziate.

Totuși, rămâne valabilă așa-numita „datorie de îngrijire” (Duty of Care). Astfel, companiile aeriene sunt obligate să ofere pasagerilor asistență în cazul unor întârzieri mari sau anulări, inclusiv mese, băuturi, posibilitatea de a comunica și, dacă este necesar, cazare.

În ceea ce privește Aeroportul Internațional Chișinău, potrivit panoului de sosiri și decolări, pentru data de 7 martie nu sunt planificate zboruri directe spre sau dinspre Roma.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!