Jeff Bezos şi-a cumpărat o nouă „jucărie” este vorba de un mega-iaht. Cât costă capriciul celui mai bogat om din lume

13 Mai 2021, 14:17
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
13 Mai 2021, 14:17 // Au Bani //  MD Bani

CEO-ul Amazon, Jeff Bezos ar urma să îşi cumpere un iaht personalizat de 127 de metri de la constructorul naval olandez Oceanco. Anterior, Bezos nu a deținut nici o navă de acest timp.

De asemenea, miliardarul Bezos ar fi comandat şi un al doilea „iaht de susţinere” mai mic, care va include propriul heliport. Iubita lui Bezos, Lauren Sanchez, este pilot de elicopter şi Stone raportează că Bezos a luat şi el lecţii de zbor.   Costul estimat al navei, care nu include şi iahtul de susţinere, se ridică la peste 500 de milioane de dolari, potrivit Bloomberg.

În timp ce iahturile masive sunt adesea un accesoriu pentru mega-bogaţi, Bezos, care este cea mai bogată persoană din lume, cu o avere în valoare de 193 miliarde de dolari, nu a avut până acum o barcă proprie. O fotografie virală în 2019 susţinea că Bezos era proprietarul unui iaht de 400 de milioane de dolari cunoscut sub numele de „Flying Fox”. Amazon a negat că nava îi aparţine lui Bezos.

Principala sursăa a averii lui Bezos este Amazon, iar preţul acţiunilor a crescut cu 75% anul trecut în contextul creşterii masive a vânzărilor online din cauza pandemiei de COVID-19 şi a entuziasmului Wall Street pentru acţiunile tech.  Cel mai probabil, Jeff Bezos a comandat acest super-iaht încă înainte de pandemie.

Realitatea Live

26 Nov. 2025, 14:20
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Nov. 2025, 14:20 // Actual //  Grîu Tatiana

Subevaluări de aproape 50 de milioane de lei, uzură raportată în exces de peste 95 de milioane de lei, instalații de transmisie contabilizate incorect cu o diferență de 260 de milioane de lei și investiții finale în valoare de 57,6 milioane de lei raportate eronat ca lucrări neterminate – acestea sunt principalele nereguli descoperite de Curtea de Conturi în auditul financiar dedicat Ministerului Afacerilor Interne (MAI) pentru anul 2024. Raportul a fost examinat astăzi în cadrul ședinței Comisiei parlamentare pentru control al finanțelor publice.

Auditorii au emis o opinie cu rezerve, argumentată prin multiple neconformități privind modul în care MAI a înregistrat și raportat valoarea activelor sale. Printre problemele majore se numără erorile din procesul de reevaluare a mijloacelor fixe, care au dus la subevaluarea unor bunuri imobile și a veniturilor cu circa 50 de milioane de lei. Totodată, neincluderea corecțiilor privind durata de utilizare a unor active a condus la o supraevaluare a uzurii cu peste 95 de milioane de lei, afectând semnificativ rezultatele financiare prezentate.

O altă deficiență majoră vizează infrastructura de comunicații. Instalațiile de transmisie, care constituie obiecte unice din punct de vedere tehnic, au fost contabilizate pe bucăți, ceea ce a dus la o subevaluare de aproximativ 260 de milioane de lei a acestui cont. Pe lângă acestea, investiții capitale deja finalizate în valoare totală de 57,6 milioane de lei nu au fost transferate în categoria mijloacelor fixe și au rămas raportate greșit ca lucrări în curs de execuție.

Raportul mai evidențiază și întârzieri semnificative în procesul de preluare a patrimoniului Serviciului 112, care a trecut oficial în subordinea MAI la 1 ianuarie 2024. Deși a fost elaborat proiectul actului de predare-primire, transferul nu a fost finalizat: inventarierea bunurilor nu a fost dusă la capăt, unele elemente patrimoniale nu au fost clar definite, iar componente importante ale activelor nu au fost incluse corect în documente.

Curtea de Conturi a formulat un set de recomandări pentru remedierea acestor deficiențe și pentru alinierea evidenței contabile a MAI la standardele legale și de transparență financiară.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII