Kazakhstan refuză să ajute Rusia să ocolească sancțiunile

24 Oct. 2024, 11:27
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Oct. 2024, 11:27 // Actual //  Ursu Victor

Autoritățile din Kazakhstan se opun utilizării teritoriului țării pentru ocolirea sancțiunilor internaționale impuse Rusiei, a declarat Roman Vasilenko, adjunctul șefului Ministerului Afacerilor Externe al republicii. „Kazakhstan nu a impus sancțiuni împotriva Rusiei și nu s-a alăturat sancțiunilor internaționale. Totuși, nu dorim ca teritoriul nostru să fie folosit pentru a ocoli aceste sancțiuni,” a afirmat Vasilenko într-un interviu acordat agenției poloneze de știri RAR, citat de TASS.

Potrivit acestuia, poziția Astanei este „cunoscută și clară” pentru toate părțile interesate și este înțeleasă atât în Rusia, cât și în Occident. Vasilenko a subliniat că se iau toate măsurile necesare pentru a preveni ocolirea sancțiunilor, având în vedere că republica „nu dorește impunerea de sancțiuni secundare.” De asemenea, el a menționat că relațiile bilaterale dintre Astana și Moscova nu prezintă „probleme,” dar există „diverse chestiuni,” având în vedere că relațiile dintre cele două state vecine sunt „foarte variate.”

Anterior, Serik Jumangarin, adjunctul prim-ministrului Kazakhstanului, a declarat că Astana nu susține sancțiunile împotriva Rusiei, dar le respectă, „pentru că este avantajos din punct de vedere economic.” „Avem o economie mică, așa că, în mod natural, nu putem rezista presiunii sancțiunilor,” a explicat Jumangarin. El a adăugat ulterior că autoritățile din Kazakhstan nu vor „respecta orb sancțiunile” impuse Rusiei, dacă acestea ar afecta interesele companiilor kazahstaneze. „Nu vom permite ca producătorii noștri să fie împiedicați să facă comerț,” a afirmat Jumangarin.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Ian. 2026, 10:01
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
24 Ian. 2026, 10:01 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Republicii Moldova au continuat să crească la începutul anului 2026 și au depășit pragul de 5,11 miliarde de euro, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei.

La data de 16 ianuarie 2026, activele oficiale de rezervă au constituit 5,113 miliarde euro, în creștere față de 9 ianuarie 2026, când acestea se situau la 5,104 miliarde euro, și față de 2 ianuarie 2026, când nivelul rezervelor era de 5,097 miliarde euro.

Comparativ, la 31 decembrie 2025, rezervele valutare se cifrau la 5,104 miliarde euro, iar pe parcursul lunii decembrie 2025 acestea au oscilat între 5,087 miliarde euro (26 decembrie) și 5,090 miliarde euro (19 decembrie).

Structura rezervelor arată că cea mai mare pondere revine rezervelor valutare în valută convertibilă, care la 16 ianuarie 2026 au însumat 5,095 miliarde euro. Din această sumă, aproximativ 4,52 miliarde euro au fost plasate în valori mobiliare, iar circa 579 milioane euro reprezentau disponibilități și plasări la termen, majoritatea acestora fiind deținute la alte bănci centrale, Banca Reglementelor Internaționale și Fondul Monetar Internațional.

Poziția de rezervă la FMI s-a menținut la un nivel modest, de circa 5,9 milioane euro, în timp ce deținerile de aur monetar au ajuns la 9,46 milioane euro, în creștere față de finalul anului 2025. De asemenea, valoarea drepturilor speciale de tragere (DST) a urcat la început de 2026, până la 9,2 milioane euro, de la niveluri sub 2 milioane euro înregistrate la sfârșitul anului trecut.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!