Liber la călătorii. Lista companiilor aeriene care își reiau zborurile de pe Aeroportul Chișinău

23 Mart. 2022, 13:50
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
23 Mart. 2022, 13:50 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Acum vă puteți planifica o călătorie pentru weekend sau vacanța de Paște fără prea multe griji. Începând cu zilele următoare, unele companii aeriene își reiau zborurile de pe Aeroportul Internațional Chișinău.

  • Air Moldova – compania aeriană își anunță pasagerii prin e-mail despre anularea zborului. Așadar, dacă călătorii nu au primit o notificare de anulare a zborului, zborul loc. Pentru informații urmăriți site-ul oficial www.airmoldova.md
  • HiSky va relua operarea zborurilor din/spre CHIȘINĂU începând cu Sâmbătă, 26 Martie 2022. Puteți face cunoștință cu programul și să rezervați un bilet pe site-ul oficial https://hisky.aero/
  • TAROM – compania aeriană română reia zborurile regulate către/dinspre Chișinău din 27 martie. Puteți cumpăra bilete de pe site-ul oficial www.tarom.ro.
  • FlyOne – compania aeriană își reia zborurile din 28 martie. Puteți face cunoștință cu programul și să rezervați un bilet pe site-ul oficial www.flyone.eu
Potrivit responsabililor, lista va fi actualizată pe măsură ce sunt publicate informații oficiale de la companiile aeriene.

Precizăm că, luni, 21 martie, autoritățile au anunțat că aeronavele care transportă pasageri vor decola din nou de la Chișinău, după aproape o lună de pauză. Acestea vor tranzita doar România și vor evita spațiul aerian ucrainean.

Amintim că spațiul aerian al Republicii Moldova a fost închis pe data de 24 februarie, când Rusia a invadat Ucraina.  Ca excepție, zborurile charter pentru refugiați, cele pentru transportarea ajutorului medical, cursele care aduceau delegații oficiale, cele medicale sau care transportau poșta erau permise.

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!