Lovitură devastatoare! Israelul paralizează cel mai mare zăcământ de gaze al Iranului

17 Iun. 2025, 10:27
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
17 Iun. 2025, 10:27 // Actual //  Ursu Victor

Iranul a suspendat parțial extracția de gaze naturale la zăcământul South Pars, cel mai mare din lume, după ce un atac cu dronă lansat de Israel sâmbătă a provocat un incendiu și o explozie majoră în infrastructura de producție, potrivit presei iraniene, notează Reuters.

Conform Reuters, atacul a dus la oprirea unuia dintre cele patru blocuri de producție de la South Pars, zăcământ situat în sudul provinciei Bushehr, care asigură aproximativ 70% din producția totală de gaze a Iranului. Cu rezerve dovedite de 28 de trilioane de metri cubi, South Pars este esențial pentru economia iraniană. În prezent, Iranul produce anual circa 250 miliarde de metri cubi de gaz — echivalentul a 6% din producția globală — însă cea mai mare parte este consumată intern.

Atacul face parte dintr-o serie de lovituri israeliene concentrate asupra infrastructurii energetice a Iranului. Potrivit Al Jazeera, au fost bombardate și o mare bază petrolieră din apropierea zonei Shahraan din Teheran și rafinăria Shahr-e Rey, una dintre cele mai importante din țară.

Experții citați de ING notează că Israelul a vizat cu precădere capacitățile energetice destinate consumului intern, încercând să provoace un blocaj economic major. Ca răspuns, Iranul a lansat atacuri cu rachete asupra infrastructurii energetice israeliene, inclusiv rafinării și depozite de combustibil din orașul Haifa, potrivit cercetătorului Alex Vatanka de la Middle East Institute.

„Schimbul de lovituri, care a început ca o campanie israeliană de distrugere a capacităților nucleare și de eliminare a oamenilor de știință și comandanților iranieni, s-a transformat într-un proces de distrugere reciprocă a infrastructurilor critice”, a explicat Vatanka.

Conform surselor oficiale iraniene, atacurile israeliene din ultimele zile s-au soldat cu cel puțin 80 de morți și 800 de răniți. Autoritățile israeliene raportează 10 morți și 180 de persoane rănite de partea lor. Conflictul dintre cele două state pare să escaladeze într-un război total al energiei, cu implicații grave pentru întreaga regiune.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Dec. 2025, 17:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Dec. 2025, 17:54 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania Midad Energy din Arabia Saudită a devenit unul dintre principalii concurenţi la cumpărarea activelor internaţionale ale gigantului petrolier rus Lukoil, profitând de legăturile politice strânse cu Moscova şi Washingtonul, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea acestui dosar, potrivit Agerpres.

Activele internaţionale ale Lukoil, a căror valoare este estimată la 22 de miliarde de dolari şi care includ câmpuri petrolifere, rafinării şi mii de staţii de alimentare din întreaga lume, au atras oferte de la aproximativ o duzină de investitori, inclusiv giganţii petrolieri americani Exxon Mobil şi Chevron şi firma de capital privat Carlyle. Lukoil vrea să-şi vândă operaţiunile din străinatate după ce acestea au fost afectate de sancţiunile americane impuse în octombrie, menite să pună presiune asupra Rusiei, astfel încât Moscova să pună capăt războiului din Ucraina.

Directorul general de la Midad Energy, Abdulelah Al-Aiban, este fratele puternicului consilier saudit pentru securitate naţională, Musaed Al-Aiban, care a participat la discuţiile de pace dintre SUA şi Rusia din Arabia Saudită în februarie. Tatăl lor, Mohamed Al-Aiban, a fost primul şef al serviciilor de informaţii al Arabiei Saudite.

Midad Energy, parte a Midad Holding, o filială a Al Fozan Holding, cu sediul în Al Khobar, are o strategie ambiţioasă de expansiune, o dovadă în acest sens fiind un acord de 5,4 miliarde de dolari convenit cu Algeria în luna octombrie.

Sursele citate de Reuters a dezvăluit că Midad Energy intenţionează să lanseze o ofertă compusă în întregime din numerar pentru activele Lukoil, fondurile urmând să fie păstrate în escrow până la ridicarea sancţiunilor asupra companiei ruse. Acordul ar putea implica companii americane, a adăugat una dintre surse.

Trezoreria SUA a blocat deja alţi doi ofertanţi – traderul Gunvor şi banca americană Xtellus Partners – să cumpere active Lukoil, ceea ce scoate în evidenţă obstacolele geopolitice în calea unei tranzacţii.

Oferta Midad Energy vine în contextul intensificării cooperări economice între SUA şi Arabia Saudită sub preşedintele american Donald Trump, după decenii de legături energetice şi de securitate. Numai în 2025, Riadul şi Washingtonul au semnat acorduri care vizează apărarea, energia şi tehnologia, Arabia Saudită promiţând investiţii de până la 1.000 de miliarde de dolari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII