Lovitură pentru copilul de suflet al lui Putin! Profitul Gazprom se prăbușește

26 Aug. 2023, 08:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Aug. 2023, 08:21 // Actual //  bani.md

Compania petrolieră rusă Gazprom Neft (SIBN.MM) a înregistrat o scădere a profitului net cu 43% în trimestrul al doilea față de aceeași perioadă a anului trecut, ajungând la 140,1 miliarde de ruble (1,5 miliarde de dolari), pe fondul unei diminuări a vânzărilor, conform Reuters.

Această scădere în profit reflectă tendința generală a companiilor petroliere globale, ale căror câștiguri s-au redus la aproximativ jumătate față de anul 2022, când evenimentele din Ucraina au condus la creșterea prețurilor la petrol și gaze. În contextul lipsei de transparență în privința rezultatelor financiare ale companiilor rusești, aceasta fiind o consecință a situației din Ucraina, aceste date sunt semnificative.

De asemenea, Gazprom Neft nu și-a publicat rezultatele financiare anul trecut. Pe de altă parte, ramura petrolieră a gigantului Gazprom (GAZP.MM) a comunicat că veniturile totale pentru perioada aprilie-iunie au scăzut la 821,6 miliarde de ruble, față de 835,8 miliarde în aceeași perioadă din 2022.

Acțiunile Gazprom Neft au înregistrat o creștere ușoară de 0,4% la începutul sesiunilor de tranzacționare de la Moscova. Potrivit agenției de știri Interfax, profitul semestrial al companiei a depășit așteptările analiștilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 17:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Ian. 2026, 17:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că prima tranșă de 270 de milioane de euro din pachetul de asistență financiară promis de Uniunea Europeană nu a fost cheltuită prin bugetul de stat, ci a fost direcționată către proiecte și instituții care implementează programe în beneficiul Republica Moldova.

Întrebat în ce scopuri au fost utilizați banii, ministrul a precizat că este vorba, în principal, de granturi destinate studiilor, pregătirilor și proiectelor, care nu sunt reflectate ca cheltuieli directe în bugetul de stat. „Ele nu vin direct în buget. Vin în beneficiul țării, dar prin instituțiile care implementează proiecte”, a explicat Gavriliță.

Șeful de la Finanțe a menționat că nu deține toate detaliile tehnice privind distribuirea fondurilor, însă a subliniat că informațiile complete pot fi furnizate de instituțiile responsabile, inclusiv la solicitarea Parlamentul Republicii Moldova. „Colegiile au pregătirea necesară și vor oferi detalii atunci când acestea vor fi cerute”, a adăugat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, prima tranșă de 270 de milioane de euro a fost transferată și a intrat pe conturile Ministerul Finanțelor la data de 11 iunie. Asistența face parte din pachetul financiar mai amplu anunțat de Uniunea Europeană, în valoare totală de 19 miliarde de euro, destinat sprijinirii Republicii Moldova.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!