Magia Crăciunului pe Stil Vechi cu Paynet la Casa Internat din Hîncești

10 Ian. 2024, 11:31
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
10 Ian. 2024, 11:31 // Slider //  bani.md

În preajma Crăciunului pe stil vechi, Paynet a adus căldură și bucurie copiilor de la Casa Internat din Hâncești, transformând ziua de 5 ianuarie 2023 într-o experiență minunată. Ne-am unit forțele pentru a împărtăși momente de fericire și zâmbete cu cei care au nevoie de acestea cel mai mult.

Echipa Paynet, asemenea anilor trecuți, a devenit Moș Crăciun și spiriduși plini de generozitate, ducând în dar fiecărui copil un cadou special pregătit cu dragoste și atenție. Atmosfera s-a umplut de colinde, dansuri și poezii tradiționale, iar copiii au fost în centrul acestei magii de sărbătoare.

Călin Gryadcenko, CEO-ul Paynet, a transmis un mesaj călduros despre această acțiune caritabilă:

„Prin unirea forțelor noastre, atât cu partenerii, cât și în echipa Paynet, am reușit să aducem din nou zâmbete pe chipurile copiilor minunați de la Casa Internat din Hâncești. Pentru noi, tradiția de a împărtăși bucuria Crăciunului cu cei mai puțin norocoși este o valoare de bază”.

Partenerii Paynet au fost, de asemenea, esențiali în această inițiativă caritabilă, contribuind la reușita evenimentului. Gryadcenko a adăugat:

„Le mulțumim din inimă partenerilor noștri dragi pentru sprijinul acordat, datorită cărora am reușit să aducem un strop de magie în viața acestor copii frumoși”.

Echipa Paynet reafirmă angajamentul său de a continua această tradiție minunată, conștientă de impactul pozitiv pe care îl are în comunitate. An de an, ne străduim să contribuim la crearea unor amintiri de neuitat și să aducem lumină în viețile celor care au nevoie de sprijinul nostru.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

În spiritul sărbătorilor, Paynet transmite tuturor urări de fericire, iubire și prosperitate! Suntem bucuroși să fim o sursă de lumină și speranță și privim cu optimism la noul an, știind că împreună putem construi un viitor mai luminos pentru toți.

Realitatea Live

27 Nov. 2025, 16:47
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
27 Nov. 2025, 16:47 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Iubitorii de cafea care speră la o ieftinire rapidă, de la cotațiile istorice înregistrate în ultimele luni, ar putea fi nevoiți să aștepte mai mult, deoarece reducerea așteptată a tarifelor vamale americane nu s-a materializat încă, susține compania italiană care se ocupă cu prăjitul cafelei Illycaffe SpA, transmite Bloomberg, citat de agerpres.ro.

Firma italiană, cunoscută pentru espresso-ul de lux vândut în cutii argintii și roșii, intenționează să majoreze din nou prețurile în ianuarie, după două creșteri din acest an, a declarat directorul general Cristina Scocchia într-un interviu.

Prețurile la boabele de cafea Arabica au crescut la un nivel record luna trecută, când tarifele vamale americane pentru principalul exportator mondial de cafea, Brazilia, au coincis cu recoltele slabe la nivel global. Prețurile au scăzut ușor după ce președintele american Donald Trump a extins reducerile tarifare la cafeaua braziliană, dar rămân la niveluri istorice ridicate.

”Există o limită cu privire la cât de mult poate absorbi o companie un anumit nivel al prețului cafelei verzi, care este unul nesănătos de ridicat”, a spus Scocchia, referindu-se la creșterea costurilor cu boabele neprăjite. ”Vom crește prețurile în toate țările și pe toate canalele”, a adăugat Scocchia.

Deciziile Illycaffe vor fi probabil copiate de alte firme care se ocupă cu prăjitul cafelei, deoarece prețurile de consum nu au ajuns încă din urmă prețurile materiilor prime. Orice creștere a prețurilor cafelei pe rafturile magazinelor tinde să aibă o întârziere de ”câteva luni” sau uneori chiar un an, potrivit lui Carlos Mera, șeful departamentului de cercetare pentru piața de mărfuri agricole la Rabobank. Carlos Mera se așteaptă să vadă și mai multe creșteri de prețuri în lunile următoare.

Illycaffe se așteaptă că prețurile boabelor de cafea neprăjită să se stabilizeze undeva între 2,80 și 3 dolari pe livră în a doua jumătate a anului 2026, ceea ce este încă peste media ultimilor cinci ani.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII