Mâine Parlamentul dezleagă misterul de la ANRE! Cine este norocosul care va ridica 90 de mii de lei pe lună

22 Feb. 2023, 13:50
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Feb. 2023, 13:50 // Actual //  bani.md

Parlamentul urmează să anunțe joi, 23 februarie, cine este noul director al Consiliului de administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE). Proiectul este inclus pe ordinea de zi a ședinței Comisiei economie, buget și finanțe, al cărei președinte este deputatul PAS, Radu Marian, scrie REALITATEA.MD.

La concurs s-au înscris cinci persoane: Alexandru StraistariGhenadie ZamisnîiVasile PlamadealaAlexandru Mija și Sergiu Școlinic.

În prezent, Consiliul de administrație al ANRE are un director general – Veaceslav Untila și trei directori: Eugen Carpov, Violina Șpac și Alexei Taran. Potrivit legislației, ANRE este condusă de un Consiliul de administrație, format din cinci directori, numiți de Parlament, în bază de concurs.

Realitatea.md precizează că, în luna august 2022, Comisia economie, buget și finanțe a anunțat că organizează concursul pentru selectarea candidatului la funcția de Director al Consiliului de administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică.

Noul Director al Consiliului de administrație al ANRE trebuie să aibă studii superioare în domeniul tehnic, economic, financiar sau juridic și experiență de cel puțin zece ani în unul dintre aceste domenii. Totodată, este necesară experiență de cel puțin trei ani în funcții de conducere în instituții publice sau întreprinderi din sectoarele reglementate de ANRE.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Ian. 2026, 09:51
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
22 Ian. 2026, 09:51 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Volumul total al operațiunilor pe piața valutară în numerar din Republica Moldova a constituit 456,3 milioane de euro în luna decembrie 2025, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Față de luna precedentă, rulajul a crescut cu 26%, evoluție determinată de intensificarea schimburilor valutare efectuate de populație la final de an.

Cumpărările de valută străină au însumat echivalentul a 364,8 milioane de euro, în timp ce vânzările au fost de 91,5 milioane de euro. Cea mai mare parte a tranzacțiilor a fost realizată în euro, care a dominat piața cu un volum total de 343,8 milioane de euro, reprezentând peste 75% din rulajul total. Doar cumpărările de euro au ajuns la 276,7 milioane de euro, în creștere semnificativă față de luna noiembrie.

Dolarul american s-a clasat pe locul al doilea, cu un volum total al operațiunilor de 64,2 milioane de euro, adică aproximativ 14% din piață, însă cu o pondere în scădere comparativ cu anul precedent. Tranzacțiile în alte valute au cumulat 35 de milioane de euro, iar schimburile cu lei românești au însumat 9,4 milioane de euro.

Rulajul în ruble rusești a fost unul mai modest, de 3 milioane de euro în total, cu 1,5 milioane de euro la cumpărări și 1,5 milioane de euro la vânzări. Ponderea rublei în totalul pieței a fost de doar 0,6%, în creștere ușoară față de luna precedentă, dar rămânând marginală în structura tranzacțiilor. Tranzacțiile în hrivne ucrainene au însumat 900 000 de euro, cu o pondere de 0,2% în rulajul total, menținându-se la un nivel scăzut.

Comparativ cu luna decembrie 2024, volumul total al pieței valutare în numerar a crescut cu 4,6%, creșterea fiind susținută în principal de operațiunile în euro. În același timp, tranzacțiile în dolari SUA au înregistrat un recul anual de peste 30%, semn că preferințele populației se orientează tot mai mult spre moneda unică europeană.

Rulajul pieței valutare în numerar include totalitatea operațiunilor de cumpărare și vânzare a valutei străine contra leului moldovenesc, efectuate de unitățile de schimb valutar cu persoane fizice. Echivalentul în euro este determinat pe baza cursurilor medii oficiale lunare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!