Miliardarul Tavrin cedează: Avito devine oficial un proiect cu „acționar guvernamental”

25 Apr. 2025, 10:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Apr. 2025, 10:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Platforma de anunțuri Avito, una dintre cele mai mari din spațiul online rusesc, devine pe jumătate de stat după ce miliardarul Ivan Tavrin a vândut 50% din acțiuni unei structuri nedezvăluite a Rosselhozbank – bancă aflată integral în proprietatea Guvernului Federației Ruse. Informația a fost publicată de RBC, care citează surse apropiate tranzacției.

Potrivit acestora, tranzacția este de natură comercială, însă a inclus elemente de credit utilizate de Kismet Capital Group – fondul de investiții al lui Tavrin – încă de la achiziționarea Avito în 2022. Atunci, compania a cumpărat întregul pachet de acțiuni de la holdingul media sud-african Naspers, pentru suma de 151 miliarde ruble (2,4 miliarde dolari).

Structura de conducere a Avito nu va suferi modificări, iar surse din interiorul companiei susțin că una dintre priorități este pregătirea pentru extinderea pe piețele internaționale și o eventuală listare la bursă. „Banca este un partener financiar”, a declarat pentru RBC una dintre surse, adăugând că Tavrin va urmări ca „spiritul și cultura companiei să nu fie afectate” de schimbarea acționariatului.

Evaluată la aproximativ 4,6 miliarde de dolari, Avito are o audiență lunară de 70 de milioane de utilizatori și ocupă locul patru în clasamentul celor mai valoroase companii online din Rusia, potrivit Forbes.

După achiziția din 2022, veniturile companiei Avito, prin entitatea juridică „Keh Ecommerce”, au depășit 100 miliarde de ruble în 2023. Cu un an înainte, în perioada în care aparținea încă de Naspers, serviciul a raportat venituri de 48 miliarde ruble.

În decembrie 2023, Ivan Tavrin a fost inclus pe lista de sancțiuni a SUA, iar în iunie 2024, și Regatul Unit l-a adăugat pe lista neagră. În trecut, Tavrin a fost directorul general al companiei „Megafon”, controlată de oligarhul Alisher Usmanov.

Rosselhozbank este una dintre cele mai mari bănci din Rusia, având active de peste 5,5 trilioane de ruble. Subordonată direct Agenției Federale pentru Administrarea Proprietății Statului, banca este specializată în creditarea sectorului agroindustrial și se află sub sancțiuni sectoriale impuse de SUA și excluderea din sistemul SWIFT.

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 17:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
23 Ian. 2026, 17:02 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Compania FINANCECASA SRL, fondată și administrată de către Rustam Salmanov, a fost sancționată cu o amendă de constrângere în valoare de 52 500 de lei, pentru neexecutarea, în termenul stabilit, a mai multor hotărâri emise pe parcursul anului 2024 și la începutul anului 2025 de Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF). Decizia a fost luată de către CNPF în cadrul ședinței din 20 ianuarie.

Potrivit autorității de supraveghere, prin majoritatea deciziilor neexecutate, entității i-a fost prescris să se limiteze la solicitarea de la debitori doar a restituirii sumei inițiale debursate conform contractelor de credit. Totodată, compania trebuia să restituie consumatorilor toate plățile percepute, inclusiv dobânzile, comisioanele, taxele, penalitățile, dobânzile de întârziere și orice alte costuri, cu excepția sumei inițiale acordate.

În același timp, cererea prealabilă depusă de CASH & GO SRL, controlată de Rustam Salmanov și administrată de Andrei Ignatenco, privind anularea și suspendarea executării Hotărârii CNPF din 6 ianuarie 2026 a fost respinsă. Prin hotărârea contestată, companiei i-a fost aplicată o amendă de constrângere în mărime de 82 500 de lei, pentru neexecutarea repetată a 11 hotărâri ale autorității de supraveghere, emise în perioada 2024–2025. Anterior aplicării sancțiunii, entitatea a fost somată să execute obligațiile stabilite, fiind avertizată asupra aplicării amenzii de constrângere în cazul neconformării. În ceea ce privește solicitarea de suspendare a executării hotărârii contestate, autoritatea a constatat că nu au fost prezentate argumente și dovezi care să justifice această măsură, prin prisma normelor legale aplicabile.

Autoritatea de supraveghere subliniază caracterul obligatoriu și imperativ al hotărârilor sale și avertizează că va aplica, fără derogări, toate măsurile coercitive prevăzute de legislație împotriva entităților care nu se conformează, în vederea protejării efective a drepturilor consumatorilor pe piața serviciilor financiare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!