Milioane de lei vor ajunge la Moldovagaz! Cine va burduși conturile companiei

06 Sept. 2023, 11:58
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Sept. 2023, 11:58 // Actual //  bani.md

Urmare a contractului de locațiune a rețelelor de distribuție a gazelor naturale, Vestmoldtransgaz urmează să achite 165 de milioane de lei anual companiei Moldovatransgaz, compania fiică a Moldovagaz.

„Este un pase extrem de important. S-a lucrat foarte mult inclusiv ca această relație între Vesmodltrasngaz de transferare a activității să treacă cât mai lin, iar toate părțile să fie cooperante și să agreeze contractul de bună de bună. Exista riscul să intervină ANRE cu toporul. Am vrut să evităm acest lucru. A fost modificată și legea pentru a permite ANRE să intervină în caz că una din părți s-ar fi opus”, a menționat ministrul Energiei, Victor Parlicov.

Operatorul național de transport al gazelor naturale din România, Transgaz, a preluat sistemul de transport al gazelor naturale din Republica Moldova, inclusiv din regiunea separatistă Transnistria. Această preluare a avut loc loc după semnarea unui contract cu reprezentanții gigantului rus Gazprom, acționar majoritar al companiei Moldovagaz, care nu a respectat recentele reglementări adoptate de legislativul moldovean, în concordanță cu directivele europene privind gestionarea sistemului național de transport al gazelor naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

14 Ian. 2026, 17:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
14 Ian. 2026, 17:26 // Actual //  Grîu Tatiana

Rafinăria NIS de la Pančevo urmează să își reia activitatea în jurul datei de 16 ianuarie, după ce primul transport de țiței destinat companiei petroliere sârbe a ajuns, marți, în sistemul croat de conducte JANAF, la aproape 100 de zile de la întreruperea livrărilor. Informația a fost confirmată de ministrul Mineritului și Energiei din Serbia, Dubravka Đedović Handanović, citată de CEE Energy News.

Potrivit oficialului sârb, livrările de țiței vor continua pe parcursul acestei săptămâni, iar primele volume de motorină produse la rafinăria din Pančevo ar urma să fie puse pe piață în jurul datelor de 26–27 ianuarie. După primele 85.000 de tone de petrol livrate, autoritățile se așteaptă ca săptămâna viitoare să mai sosească încă 35.000–45.000 de tone, la care se adaugă stocurile existente din producția internă, estimate la aproximativ 120.000 de tone. Aceste cantități ar urma să asigure funcționarea rafinăriei inclusiv după data de 23 ianuarie.

Ministrul a precizat că sunt în desfășurare discuții între Gazprom Neft și MOL privind achiziția participației rusești în cadrul NIS, negocieri la care participă și statul sârb. Totodată, Serbia își exprimă interesul de a proteja această infrastructură energetică strategică și nu exclude posibilitatea majorării participației sale în companie.

În paralel, autoritățile de la Belgrad așteaptă ca OFAC să prelungească din nou licența de operare a NIS. Potrivit Dubravkăi Đedović Handanović, pentru această prelungire, partea americană ar urma să analizeze bazele contractuale ale tranzacției, iar după finalizarea primelor negocieri dintre MOL și Gazprom Neft va fi solicitată oficial extinderea licenței până la încheierea acordurilor finale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!