Mișcare importantă pe piața de energie din Republica Moldova! O companie din România desemnată operatorul pieței

21 Feb. 2024, 10:58
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Feb. 2024, 10:58 // Actual //  bani.md

Guvernul Republicii Moldova a desemnat operatorul pieței de energie electrică, SRL „Operatorul Pieței de Energie M”, ca filială a SA „OPCOM” din România. Această hotărâre, aprobată în cadrul ședinței Executivului, marchează un pas semnificativ către consolidarea și integrarea piețelor de energie electrică dintre cele două țări.

OPEM va funcționa ca platformă de tranzacționare a energiei electrice, operând piețele de energie intrazilnică și pentru ziua următoare. Această inițiativă va aduce semnale de preț corecte pe piață și va facilita stabilirea tarifelor diferențiate pentru consumatorii finali, contribuind la eficientizarea întregului sector energetic.

Până la stabilirea piețelor, producătorii eligibili vor avea dreptul la contracte atât cu preț fix, cât și la contracte de diferență, asigurându-le o mai bună integrare pe piață. Aceste măsuri sunt parte a eforturilor comune ale autorităților din Moldova și România de a promova transparența, concurența și eficiența în sectorul energetic.

Decizia de desemnare a SRL „Operatorul Pieței de Energie M” drept filială a OPCOM reprezintă un pas esențial în strategia energetică a Republicii Moldova până în anul 2030 și este în conformitate cu planurile naționale de acțiuni pentru aderarea la Uniunea Europeană. Această inițiativă se înscrie într-un efort mai amplu de modernizare și aliniere la standardele europene în domeniul energetic, consolidând parteneriatele și integrarea regională în beneficiul ambelor țări.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Nov. 2025, 16:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Nov. 2025, 16:28 // Actual //  Grîu Tatiana

Linia electrică care unește sudul Moldovei cu Centrala de la Cuciurgan va rămâne operațională și după punerea în funcțiune, în această iarnă, a noii linii Vulcănești–Chișinău. Precizarea a fost făcută de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei emisiuni TV, care a subliniat că vechea infrastructură nu va fi tăiată sau scoasă din uz.

„Linia va rămâne in picioare, nu va fi tăiată sau dată la fier vechi, deși are o vechime mai mare. Linia de la Vulcănești la MGRES va rămâne. Centrala de la MGRES este un nod energetic esențial, conectat inclusiv cu sudul Ucrainei. Fluxurile energetice vor continua să circule, dar noi nu mai luăm niciun kilowatt de acolo”, a declarat ministrul.

Potrivit lui, în prezent, Centrala de la Cuciurgan produce energie electrică doar pentru regiunea transnistreană.

„Produc energie necesară doar pentru consumul local, între 2 și 2,8 milioane de metri cubi. Sunt 12 blocuri energetice dintre care funcționează doar 8. Corespunzător la capacitatea centralei doar un bloc este funcțional acum prin care se asigură necesarul de energie și stabilitatea în rețea”, a explicat Junghietu.

Construcția liniei de transport Vulcănești-Chișinău a început în aprilie 2024, iar acum câteva zile s-a anunțat că a fost instalat ultimul stâlp. În următoarele 60 de zile linia va fi energizată treptat, fiind verificată funcționalitatea și siguranța acesteia. Cheltuielile de construcție, potrivit ministrului Energiei, ajung la 60 de milioane de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII