Moldova nu mai este în pericol să rămână în beznă! SUA susține financiar construcția celei de a treia linii electrice

01 Mai 2024, 09:33
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Mai 2024, 09:33 // Actual //  bani.md

Republica Moldova urmează construiască încă o linie electrică de înaltă tensiune. Este vorba de linia de 400kV Strășeni-Gutinaș. Ministerul Energiei și USAID au semnat Memorandumul de Înțelegere privind finanțarea proiectului.

Victor Parlicov, ministrul Energiei, a subliniat importanța acestei linii noi de interconectare, evidențiind că va asigura atât întreprinderilor, cât și cetățenilor un acces stabil și adecvat la energie.

Memorandumul de Înțelegere, semnat de către administratoarea adjunctă a USAID, Isobel Coleman, reprezintă un angajament ferm al Statelor Unite de a sprijini Republica Moldova în acest proiect crucial. Construirea liniei de tensiune înaltă Strășeni-Gutinaș face parte din programul #MoldovaConectată, inițiativă ce vizează consolidarea securității energetice și autonomiei Moldovei.

Această colaborare nu doar că va îmbunătăți stabilitatea rețelei electrice a Moldovei, dar va facilita și integrarea surselor de energie regenerabilă în sistemul național, contribuind la generarea de noi locuri de muncă și la creșterea economică sustenabilă.

Kent Longsdon, ambasadorul SUA în Moldova, a subliniat că parteneriatul dintre Statele Unite și Republica Moldova devine tot mai solid, iar semnarea acestui Memorandum de Înțelegere demonstrează angajamentul Statelor Unite de a sprijini securitatea energetică a Moldovei.

Cu finalizarea construcției estimată către finele anului 2029, acest proiect va deschide noi oportunități pentru Republica Moldova, consolidându-i poziția în relațiile comerciale regionale și facilitând integrarea sa în Uniunea Europeană.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Ian. 2026, 14:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Ian. 2026, 14:01 // Actual //  Ursu Victor

Austria a decis să înjumătățească TVA-ul deja redus la alimente și să diminueze cu o treime tarifele la electricitate, într-un efort de a limita una dintre cele mai ridicate rate ale inflației din zona euro, relatează Bloomberg.

Începând cu martie 2026, peste 400.000 de gospodării vor beneficia de prețuri mai mici la energie. Verbund, principalul producător și furnizor de electricitate din țară, va aplica reducerea atât pentru consumatorii casnici, cât și pentru companii.

Pentru o gospodărie cu un consum anual de 3.500 kWh, economiile vor depăși 200 de euro pe an, potrivit publicației The Local.

Măsurile vin după adoptarea, în decembrie 2025, a unei legislații care introduce o „garanție de reducere a prețurilor”, menită să asigure că scăderile de pe piața angro a energiei sunt transferate direct către consumatori.

Contextul energetic rămâne însă tensionat, după ce Rusia a întrerupt livrările de gaze către Austria în noiembrie 2024, fapt care a amplificat presiunile asupra prețurilor la energie.

Pe lângă măsurile de sprijin pentru populație, guvernul austriac pregătește stimulente consistente pentru sectorul industrial și tehnologic. Cancelarul Christian Stocker a anunțat alocarea a 2,6 miliarde de euro pentru domenii strategice precum inteligența artificială, calculul cuantic și fotonica.

Totodată, autoritățile intenționează să adopte o legislație care să permită circulația vehiculelor autonome pe drumurile publice, ca parte a eforturilor de modernizare a infrastructurii și de atragere a investițiilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!