Moscova va confisca bunurile statelor UE „neprietenoase“, dacă Bruxellesul „fură” fondurile ruseşti îngheţate

30 Oct. 2023, 06:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
30 Oct. 2023, 06:42 // Actual //  bani.md

Rusia va confisca bunurile care aparţin statelor UE pe care le consideră neprietenoase dacă Uniunea Europeană „fură” fondurile ruseşti îngheţate în încercarea de a finanţa Ucraina, a declarat duminică, 29 octombrie, un aliat important al preşedintelui Vladimir Putin, citat de Reuters.

Ursula von der Leyen, preşedinta Comisiei Europene, a declarat vineri că Executivul Uniunii Europene lucrează la o propunere de a retrage o parte din profiturile derivate din bunurile îngheţate ale statului rus pentru a ajuta Ucraina şi reconstrucţia sa postbelică.
Viaceslav Volodin, preşedintele Dumei de Stat, camera inferioară a Parlamentului rus, a declarat că Moscova se va răzbuna într-un mod care va fi mai costisitor pentru Uniune, dacă UE acţionează împotriva bunurilor ruseşti, dintre care numeroase se află în Belgia.

„Un număr de politicieni europeni, conduşi de preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, au început din nou să discute despre a fura fondurile noastre îngheţate pentru a continua militarizarea Kievului”, a afirmat Volodin, un apropiat al lui Putin, într-o declaraţie pe Telegram. „O astfel de decizie ar cere un răspuns simetric din partea Federaţiei Ruse. În acel caz, mult mai multe bunuri aparţinând ţărilor neprietenoase decât fondurile noastre îngheţate din Europa vor fi confiscate”, a afirmat el.

Von der Leyen a afirmat vineri că valoarea fondurilor ruseşti îngheţate este de 211 miliarde de euro şi a reamintit că UE a decis că Rusia trebuie să plătească pentru reconstrucţia Ucrainei. Volodin a afirmat că politicienii UE analizează măsura „în încercarea de a-şi păstra funcţiile şi din cauza situaţiei financiare precare în care şi-au adus ţările”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!