Ne așteaptă o nouă majorare a tarifului la gaz? Moldovagaz anunță oficial cât va costa metanul importat

01 Sept. 2022, 12:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Sept. 2022, 12:00 // Actual //  bani.md

Republica Moldova urmează să achiziționeze, în luna septembrie, gaze naturale cu un preț de 1.882,78 dolari pentru mia de metri cubi.

Despre acest lucru a anunțat Vadim Ceban, șeful Moldovagaz”.

Amintim că, prețul de achiziție a gazelor naturale pentru luna august 2022 a fost de 1.458,5 dolari pentru mia de metri cubi.

În prezent, consumatorii casnici achită pentru un metru cub de gaz, 23 de lei pentru metrul cub de gaz consumat. Președintele Moldovagaz, Vadim Ceban susține că este insuficient pentru a acoperi plata gazului livrat. În rezultat se acumulează devieri financiare

De exemplu, în perioada ianuarie–iulie 2022 devierile tarifare au constituit 954 milioane lei. Mai mult, în august acestea vor constitui cca 409 milioane lei, iar în septembrie – cca 623 milioane lei. Aceste restanțe, de peste 2 miliarde lei, inevitabil urmează sa fie incluse în tariful pentru gaze achitat de consumatori.

Realitatea Live

16 Feb. 2026, 19:36
 // Categoria: Slider // Autor:  Semionov Arina
16 Feb. 2026, 19:36 // Slider //  Semionov Arina

Agenția Invest Moldova, împreună cu Asociația Investitorilor Străini, a prezentat Studiul 4.0: Impactul Investițiilor Străine Directe asupra Economiei Republicii Moldova, care arată cum capitalul străin contribuie la competitivitatea și integrarea europeană a țării. Potrivit raportului, în 2024, Republica Moldova a atras un flux net de investiții străine de 458,4 milioane USD, menținând un stoc total de 5,471 miliarde USD, semn al încrederii investitorilor în piața locală.

Studiul evidențiază că firmele cu capital străin, deși reprezintă doar 5,7% din totalul întreprinderilor, generează 13,7% din locurile de muncă și 23,2% din cifra de afaceri națională, iar productivitatea acestora este cu aproximativ 74% mai mare decât în firmele locale. În același timp, salariul mediu lunar oferit de aceste companii este cu aproape 93% mai mare decât media în sectorul privat autohton.

Uniunea Europeană continuă să fie principalul partener al Moldovei, 86% din capitalul străin fiind de proveniență europeană, ceea ce confirmă direcția strategică a țării către integrarea în lanțurile valorice ale UE. Autorii studiului subliniază că este nevoie de un cadru coerent de politici publice, care să sporească predictibilitatea mediului de afaceri, să dezvolte infrastructura și să sprijine proiectele cu valoare adăugată ridicată.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

„Investițiile străine directe rămân un pilon esențial pentru creșterea competitivității și consolidarea poziției Republicii Moldova pe piața europeană”, arată raportul.