„Ne bucurăm în ciuda lor” – campania care unește lumile Carla’s Dreams și Animaliens Wines

30 Sept. 2022, 16:01
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
30 Sept. 2022, 16:01 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Carla’s Dreams, unul dintre cele mai nonconformiste proiecte din industria muzicală și Animaliens Wines, cel mai tânăr și curajos proiect din vinificația Republicii Moldova, si-au unit eforturile într-o ediție specială de vinuri, pentru ambele maluri ale Prutului.

Carla’s Dreams: „Vinul este o sărbătoare în sine. Ne-a plăcut mult propunerea prietenilor de la Animaliens Wines și Castel Mimi să îmbinăm lumile Carla’s Dreams și Animaliens. Vă invitam să ne bucurăm în ciuda lor la un pahar de Red, White sau Rose Dreams. V-am cuprins!”.

Animaliens Wines: „Suntem partea plină a paharului. Cu gust de viață. Liberi de clișee. Și destul de îndrăzneți pentru a ne bucura în ciuda a tot ce vrea să ne limiteze libertatea. La fel ca și Carla’s Dreams – proiectul care ne-a învățat să spunem pe față ce simțim”.

Ediția specială Animaliens Wine – Carla’s Dreams va conține trei vinuri – cupajul Red Dreams (Pinot Noir, Saperavi, Rară Neagră, roada 2019), Rose Dreams – (Pinot Noir, Saperavi, Rară Neagră, roada 2021) White Dreams (Feteasca Regală și Feteasca Albă, roada 2021).

Începând de săptămâna viitoare, vinurile Animaliens Wine – Carla’s Dreams, vor putea fi procurate din majoritatea rețelelor comerciale din Republica Moldova, iar în România produsele vor fi disponibile în cel mai scurt timp.

P.

Realitatea Live

13 Mart. 2026, 18:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
13 Mart. 2026, 18:32 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Mai multe companii aeriene din Europa și Asia au început deja să majoreze prețurile biletelor de avion sau să introducă suprataxe pentru combustibil, după ce costul kerosenului a crescut puternic pe fondul războiului din Orientul Mijlociu. În medie, scumpirile anunțate sunt de 10–15%, potrivit analizelor din industria aviației.

Creșterea tarifelor vine după ce prețul combustibilului pentru avioane a urcat brusc, de la aproximativ 85–90 de dolari pe baril la 150–200 de dolari, în doar câteva zile, ca urmare a tensiunilor geopolitice și a creșterii prețului petrolului.

Mai multe companii au confirmat deja majorări. Transportatori precum Qantas, SAS și Air New Zealand au anunțat ajustări de tarife, iar alte companii introduc suprataxe pentru combustibil sau modifică programele de zbor pentru a face față costurilor mai mari.

Unele exemple sunt deja concrete: grupul Air France-KLM a adăugat aproximativ 50 de euro la biletele dus-întors pentru zborurile lung-curier, iar mai multe companii din Asia au introdus taxe suplimentare sau au crescut prețurile biletelor pentru a compensa scumpirea carburantului.

În același timp, industria aviației se confruntă și cu alte probleme generate de conflict, inclusiv ocolirea unor rute aeriene din Orientul Mijlociu, ceea ce duce la zboruri mai lungi și costuri operaționale mai mari.

Experții avertizează că, dacă prețurile combustibilului rămân ridicate, scumpirile la biletele de avion ar putea continua în lunile următoare, iar unele companii ar putea reduce numărul de zboruri pentru a limita pierderile.