„Opinteala” lui Șor cu gazul de 10 lei! Molodvagaz: 4 cereri de schimbare a furnizorului, dar incomplete

18 Dec. 2023, 13:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Dec. 2023, 13:59 // Actual //  bani.md

Moldovagaz, până în data de 15 decembrie, a recepționat 4 cereri de schimbare a furnizorului de gaze naturale, anunță compania.

„În pofidă acestui fapt, procedura prevăzută pentru astfel de situații n-a fost demarată, având în vedere că cererile primite prin e-mail n-au fost însoțite de semnătura digitală a solicitanților, potrivit Regulamentului privind schimbarea furnizorului de gaze naturale, aprobat de Agenția Națională de Reglementare în Energetică în data de 25 septembrie 2020”, se mai spune în mesajul Moldovagaz.

Președintele Moldovagaz, Vadiim Ceban declara anterior că:

„În prezent prețurile din piață variază de la 430 la 530 de dolari mia de metri cubi or, asemenea prețuri anunțate (10 lei metrul cub n.a) nu sunt reale. Noi am sesizat instituțiile competente (ANRE și Consiliul Concurenței n.a) cu privire la manipularea pieței”, a mai spus Ceban.

Fugarul Ilan Șor susținea că locuitorii din Găgăuzia vor avea gaz cu 10 de la 1 decembrie, însă deocamdată acest lucru nu s-a întâmplat. Ultwrior, Șor afirma deja că este gata să livreze gaz Energocom-ului la un preț de 137 de dolari mia de metri cubi.

Ministrul Energiei, Victor Parlicov e de părere că: „Această declarație (Șor a declarat că e gata să vândă gaz Energocom-ului n.a), ultima, este la fel din categoria știrilor din viitor. Domnul Șor permanent livrează știri din viitor”, a punctat Parlicov.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM

Realitatea Live

19 Mai 2025, 16:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 16:24 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, Sergiu Harea, a participat la o întrevedere la nivel înalt cu Marta Kos, Comisara Europeană pentru Extindere, alături de conducerea Eurochambres și reprezentanți ai camerelor de comerț din țările candidate și potențial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

Întâlnirea s-a desfășurat în contextul intensificării dialogului privind extinderea UE și a vizat rolul strategic al camerelor de comerț în procesul de integrare europeană, cu accent pe sprijinirea mediului de afaceri, a întreprinderilor mici și mijlocii, și pe consolidarea cooperării economice între state.

În intervenția sa, Sergiu Harea a subliniat angajamentul activ al CCI a RM în susținerea IMM-urilor din Republica Moldova, promovarea reformelor economice și armonizarea cu standardele europene. Acesta a menționat implicarea în inițiative precum rețeaua Enterprise Europe Network și programul Erasmus pentru Tinerii Antreprenori, care facilitează integrarea antreprenorilor moldoveni în piața unică europeană.

Totodată, Harea a propus lansarea unui program dedicat schimbului de bune practici între camerele de comerț din țările candidate și cele din statele membre ale UE, în vederea accelerării procesului de convergență economică și instituțională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO