PAS domină cheltuielile electorale: 8,3 milioane doar pe spoturi publicitare

24 Sept. 2025, 17:31
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
24 Sept. 2025, 17:31 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Comisia Electorală Centrală a publicat datele privind cheltuielile partidelor și blocurilor electorale înregistrate în primele patru săptămâni de campanie pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie.

Conform datelor, Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) este lider la cheltuieli, cu peste 15 milioane de lei utilizați. Din această sumă, 8,3 milioane lei au fost direcționați către spoturi publicitare, iar 4,37 milioane lei – pentru materiale promoționale. Principalele surse de finanțare au fost donațiile cetățenilor și mijloacele alocate partidului din bugetul de stat.

Pe locul doi se află Blocul Patriotic, cu cheltuieli de 9,3 milioane lei, dintre care peste 80% au mers tot pe publicitate. Urmează Blocul Alternativa, cu 5,7 milioane lei, bani proveniți din donațiile persoanelor fizice și ale membrilor de partid, utilizați în mare parte pentru promovare.

Partidul Nostru a raportat cheltuieli de aproape 5 milioane lei, cea mai mare parte pentru publicitate, iar circa 300 de mii lei pentru combustibil. Mișcarea Respect Moldova a declarat peste 2 milioane lei cheltuiți, în timp ce PSDE a indicat aproximativ 1 milion lei, iar CUB – circa 400 de mii lei.

În ceea ce privește formațiunile cu bugete reduse, AUR a raportat 230 de mii lei, Democrația Acasă – 180 de mii lei, Împreună – 160 de mii lei, iar Moldova Mare – doar 88 de mii lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Sept. 2025, 16:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Sept. 2025, 16:23 // Actual //  bani.md

Curtea de Apel Centru a menținut, în mare parte, sentința Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, prin care fostul vicepreședinte al Parlamentului și ex-vicepremier al Republicii Moldova, Iurie Roșca, a fost condamnat pentru trafic de influență. Instanța de apel a admis sesizările apărării doar în privința reducerii pedepsei, micșorând termenul de detenție de la șase la patru ani de închisoare cu executare.

În rest, sentința instanței de fond, pronunțată pe 2 august, a fost menținută fără modificări. Potrivit acesteia, Roșca urma să execute pedeapsa într-un penitenciar de tip semiînchis.

Dosarul în care fostul demnitar a fost vizat a fost pornit în anul 2017, în baza unui denunț depus de omul de afaceri Alexei Damaschin. Conform actului de acuzare, în decembrie 2009, Roșca ar fi solicitat pentru sine 1 milion de euro de la un alt om de afaceri, Ion Damaschin. În schimbul banilor, fostul vicepremier ar fi promis că va influența președintele Curții Supreme de Justiție pentru admiterea unui recurs formulat de compania denunțătorului împotriva unei decizii a Curții de Apel Economice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII