Peste 53 de milioane de lei, autorizate pentru fermieri: AIPA dă start plăților din aprilie

14 Apr. 2026, 12:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
14 Apr. 2026, 12:33 // Actual //  Grîu Tatiana

Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA) a autorizat spre plată peste 53 de milioane de lei în perioada 6–10 aprilie.

Cea mai mare parte a sumei, peste 50 de milioane de lei, este destinată unui număr de 61 de fermieri care au realizat deja investiții și urmează să fie compensați. Fondurile sunt orientate în special către dezvoltarea fermelor zootehnice, dar și către modernizarea infrastructurii din sectorul vegetal – de la producere până la procesare și comercializare.

În același timp, aproape 2,5 milioane de lei au fost autorizați ca plăți în avans pentru agricultorii care investesc în modernizarea exploatațiilor zootehnice, fiind acoperite zece tranșe dintr-un program dedicat.

Chiar dacă banii nu au fost încă transferați efectiv, autorizarea reprezintă ultima etapă înainte ca aceștia să ajungă în conturile beneficiarilor.

Potrivit datelor AIPA, doar în primul trimestru al anului 2026 a fost valorificat aproximativ 39% din fondul total alocat pentru acest an, stabilit la nivelul de 2,3 miliarde de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

14 Iun. 2026, 08:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
14 Iun. 2026, 08:54 // Actual //  Ursu Victor

Șase cetățeni georgieni au fost condamnați de justiția franceză pentru implicarea într-o schemă sofisticată de furt al unor opere rare ale literaturii ruse din biblioteci prestigioase din Paris și Lyon, relatează publicația Le Monde.

Potrivit anchetatorilor, gruparea a înlocuit sistematic volumele originale cu copii realizate special pentru a nu trezi suspiciuni. Printre autorii vizați s-au numărat Aleksandr Pușkin, Mihail Lermontov și Evgheni Baratînski.

Cinci bărbați și o femeie au fost găsiți vinovați de asociere în vederea comiterii de infracțiuni, iar o parte dintre aceștia au fost condamnați și pentru furtul unor bunuri care fac parte din patrimoniul cultural.

Printre inculpați se numără doi cetățeni georgieni extrădați în Franța după ce au fost condamnați în alte state europene pentru fapte similare. Un bărbat în vârstă de 50 de ani, condamnat anterior în Lituania pentru organizarea furtului unor publicații din secolul al XIX-lea, a primit cea mai severă pedeapsă: șapte ani de închisoare și interdicție pe viață de a intra pe teritoriul Franței după executarea pedepsei. Un alt inculpat, condamnat anterior în Estonia, a primit patru ani de detenție.

Alți doi membri ai grupării au fost judecați în lipsă, după ce au fost arestați în Georgia, stat care nu își extrădează cetățenii. Tribunalul penal din Paris i-a condamnat la câte șase ani de închisoare și a emis mandate de arestare pe numele lor.

În pledoaria finală, procurorul a descris operațiunea drept „un adevărat jaf al unor comori culturale”, desfășurat la scară largă, cu minuțiozitate și cinism.

Furturile au avut loc în 2023 la biblioteca Diderot a Școlii Normale Superioare din Lyon, la Biblioteca Națională a Franței și la biblioteca universitară de limbi și civilizații din Paris.

Ancheta a stabilit că suspecții vizitau inițial bibliotecile sub pretextul cercetării academice. Ei fotografiau volumele rare și le măsurau cu atenție, după care reveneau ulterior cu reproduceri realizate la dimensiuni identice, pe care le schimbau cu exemplarele originale.

Printre cărțile furate se numără șase ediții ale operelor lui Pușkin, două ediții ale lui Lermontov și o ediție a lui Baratînski. Prejudiciul total provocat instituțiilor culturale franceze este estimat la aproximativ 770.000 de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!