Prețul barilului de petrol OPEC a depășit 100 de dolari. Se întâmplă pentru prima dată din 2014

25 Feb. 2022, 15:35
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
25 Feb. 2022, 15:35 // Actual //  MD Bani

Barilul de ţiţei al Organizaţiei Ţărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) a fost cotat joi la 101,22 dolari, cel mai ridicat nivel începând din august 2014, în contextul majorării generalizate a preţului acestei materii prime, determinată de invazia rusă în Ucraina, relatează agenţia EFE.

Preţul petrolului este în creştere de câteva săptămâni, ca urmare a tensiunilor şi ameninţărilor privind invazia rusă, şi, de asemenea, şi alte tipuri de petrol de referinţă internaţională, precum cel european Brent şi american Texas, au atins joi valori nemaiîntânite în ultimii opt ani, scrie Agerpres.

OPEC şi alţi producători de petrol aliaţi, printre care şi Rusia, au decis pe 2 februarie să menţină calendarul privind majorarea progresivă a producţiei cu 400.000 de barili pe lună, în pofida faptului că tensiunile din Ucraina ridicau încă de atunci preţurile şi o serie de ţări consumatoare au cerut să „dea drumul mai mult la robinet”.

Atacul Rusiei asupra Ucrainei ar putea să afecteze furnizarea de petrol, deja influenţată negativ de capacitatea limitată de a creşte oferta OPEC şi a aliaţilor săi şi de creşterea cererii după faza mai dură a pandemiei.

Realitatea Live

30 Oct. 2025, 16:50
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
30 Oct. 2025, 16:50 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova ar avea nevoie de 27 de ani pentru a atinge nivelul mediu al veniturilor din Uniunea Europeană, dacă ritmul de creștere economică va rămâne la 3% anual, a declarat Ulrich Schmitt, șeful Oficiului Băncii Mondiale la Chișinău în cadrul Atelierul de dialog la nivel înalt „Finanțe și creștere economică”.

Oficialul a precizat că doar o creștere economică susținută de peste 5% anual ar permite Moldovei să ajungă la nivelul economic al statelor membre ale UE într-o singură generație – până în anul 2040.

Reprezentantul Băncii Mondiale a subliniat că reformele structurale, investițiile private și modernizarea administrației publice sunt esențiale pentru accelerarea convergenței economice cu Uniunea Europeană.

„Dacă vorbim despre toate aceste reforme și despre creșterea economică, trebuie să înțelegem că progresul nu vine peste noapte. Moldova are potențial, dar fără reforme profunde și investiții eficiente, ritmul va rămâne prea lent pentru a reduce decalajul de venituri”, a spus Schmitt.

Potrivit Băncii Mondiale, principalii factori care frânează dezvoltarea Moldovei sunt productivitatea scăzută, infrastructura insuficient modernizată, birocrația și exodul forței de muncă.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII