Preţurile petrolului au atins maximele anului în această săptămâna

16 Sept. 2023, 09:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Sept. 2023, 09:25 // Actual //  bani.md

Preţurile petrolului au urcat la cele mai înalte nivele al anului în această săptămână, continuând o creştere care i-a determinat pe unii analişti să anticipeze că preţurile ţiţeiului ar putea atinge 100 de dolari pe baril înainte de sfârşitul acestui an, transmite CNBC, citat de News.ro.

Contractele futures pentru ţiţeiul Brent, de referinţă la nivel internaţional au fost tranzacţionate vineri, la Londra, în declin cu 0,3% în scădere la 93,46 dolari pe baril, în timp ce contractele futures din SUA West Texas Intermediate au fost puţin modificate, la 90,09 dolari.

Atât contractul Brent, cât şi WTI au închis joi la cele mai înalte niveluri ale anului.

Contractele petroliere au consemnat a treia săptămână pozitivă consecutivă.

Creşterea preţurilor vine pe fondul aşteptărilor crescânde pentru o ofertă mai strânsă, după ce Arabia Saudită şi Rusia au luat măsuri pentru a reduce livrările globale şi şi-au extins măsurile de reducere a producţiei de petrol până la sfârşitul anului.

Liderul OPEC, Arabia Saudită, a declarat pe 5 septembrie că îşi va prelungi reducerea producţiei de 1 milion de barili pe zi până la sfârşitul anului, iar liderul non-OPEC, Rusia, s-a angajat să reducă exporturile de petrol cu 300.000 de barili pe zi până la sfârşitul anului.

Ambele ţări au spus că îşi vor revizui lunar reducerile voluntare.

Analiştii de la Bank of America consideră acum că preţurile petrolului ar putea creşte în curând peste 100 de dolari.

”În cazul în care OPEC+ va menţine reducerile în curs ale livrărilor până la sfârşitul anului, în contextul cererii pozitive din Asia, credem că preţurile petrolului Brent ar putea depăşi 100 de dolari/bbl înainte de 2024”, au declarat marţi analiştii conduşi de Francisco Blanch, într-o notă de cercetare.

Tamas Varga, de la firma de brokeraj de petrol PVM, a declarat că un salt către pragul de 100 de dolari este ”plauzibil”, invocând constrângerile de producţie din Arabia Saudită şi Rusia, întreţinerea viitoare a rafinăriei, deficitul structural de motorină în Europa şi un consens tot mai mare că ciclul actual de înăsprire se va termina curând.

”Cu toate acestea, o astfel de creştere implică şi o reînnoire a presiunii inflaţioniste”, a declarat Varga vineri, pentru CNBC.

Acest lucru s-a reflectat, a spus el, în datele din această săptămână privind inflaţia din SUA şi creşterea cheltuielilor consumatorilor, care au indicat că ratele dobânzilor pot rămâne mai ridicate pentru mai mult timp şi ar putea avea un impact negativ atât asupra creşterii economice, cât şi asupra creşterii cererii de petrol.

”Din acest motiv, cred că orice creştere către 100 de dolari va fi de scurtă durată”, a adăugat el.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 17:30
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
24 Feb. 2026, 17:30 // Actual //  Grîu Tatiana

Energocom a epuizat aproape integral stocurile comerciale de gaze naturale constituite pentru sezonul rece 2025–2026, utilizând circa 134 de milioane de metri cubi pentru a acoperi vârfurile de consum și a menține stabilitatea aprovizionării pe malul drept al Republicii Moldova.

Potrivit unui comunicat al companiei, aceste volume au provenit din rezervele constituite până la 1 noiembrie 2025, în baza obligației legale de stocare a minimum 15% din consumul anual al țării. „Gestionarea eficientă a stocurilor de gaze a fost un element-cheie pentru traversarea sezonului rece în condiții de siguranță și fără întreruperi”, se arată în comunicat.

La începutul sezonului rece, Energocom avea depozitate peste 100 de milioane de metri cubi de gaze în Ucraina și alte peste 30 de milioane de metri cubi în depozite din alte state, prin contracte de tip agent. În perioada noiembrie 2025 – 18 februarie 2026, aceste stocuri au fost utilizate treptat, în depozite rămânând aproximativ 8 milioane de metri cubi.

Conform cadrului legal, obligația de stocare este aplicabilă tuturor furnizorilor de gaze naturale, proporțional cu cota lor de piață, având rolul de a asigura flexibilitate și siguranță în perioadele de consum ridicat sau volatilitate a pieței.

Stocurile de gaze ale Republicii Moldova sunt compuse din rezerve comerciale, constituite de furnizori în baza obligației de 15% din consumul anual, și stocuri de securitate, în volum de aproximativ 50 de milioane de metri cubi. Acestea sunt constituite de stat și gestionate de Energocom și pot fi utilizate exclusiv în situații de urgență, prin decizia Comisiei pentru Situații Excepționale, reprezentând echivalentul consumului malului drept pentru circa zece zile.

Stocurile de securitate sunt depozitate în proporție de aproximativ 45% în Ucraina și 55% în România și au fost constituite gradual începând cu anul 2022, ca parte a măsurilor de consolidare a securității energetice. Împreună, stocurile comerciale și cele de securitate au atins aproximativ 200 de milioane de metri cubi.

În acest an gazier, compania a renunțat la practica de a achiziționa și stoca gaze naturale, cu excepția stocurilor de securitate, pentru a evita costurile suplimentare de transport, depozitare și extragere, optând pentru contracte cu livrare în luna și ziua stabilită și cu preț calculat în baza indicelui TTF din ultima zi a lunii precedente livrării, la care se adaugă prima contractuală și costurile de transport până în Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!