Remanieri la Poliția de Frontieră! Au fost numiți noi șefi interimari care vor fi în subordinea lui Rosian Vasiloi

19 Aug. 2021, 11:38
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
19 Aug. 2021, 11:38 // Actual //  MD Bani

La Poliția de Frontieră au loc remanieri de cadre. Începând cu ziua de ieri, sectoarele Poliției de Frontieră Costești, Cahul și Giurgiulești-Galați s-au ales cu noi șefi interimari, însă subordonarea directă ai acestora va fi la șeful Poliției de Frontieră, adică la Rosian Vasiloi.

Potrivit responsabililor, nterimatul este asigurat de tineri specialiști, cu experiență și fără abateri disciplinare în cadrul instituției.

Poliţia de Frontieră va fi formată de o echipă de oameni onești, integri, responsabili și care vor să muncească în interesul cetățeanului și al statului. Cei care vor submina activitatea instituțională și vor continua să se implice în diferite ilegalități frontaliere, vă asigur că vor fi atrași la răspunde”, a declarat Vasiloi în cadrul unor vizite în teritoriu.

Remanierile au fost făcute în urma unor verificări pe linia activității de frontieră, dar și a anchetelor de serviciu, inițiate pe numele unor angajați ai Poliției de Frontieră.

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!